Шкортлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шкортлебен
Дел во Вајсенфелс
Шкортлебен is located in Германија
Шкортлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Вајсенфелс
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 92 м
Население 593  (31 декември 2009)
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06688
Повик. бр. 034446
Координати 51°15′N 12°1′E / 51.250° СГШ; 12.017° ИГД / 51.250; 12.017Координати: 51°15′N 12°1′E / 51.250° СГШ; 12.017° ИГД / 51.250; 12.017

Шкортлебен (германски: Schkortleben) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010, е дел од градот Вајсенфелс. Дотогаш, селото Крихау се сметало како дел од Шкортлебен.

Слики од Крихау[уреди | уреди извор]