Шкода рапид (2011)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шкода рапид
Škoda Rapid
Skoda Rapid.jpg
ПроизведувачШкода Индија
Производство2011–до денес
СклопувањеПуна, Индија
КласаПоткомпактен автомобил (Б)
Тип на каросерија4 врати седан
Распоредмотор напред, погон напред
ПлатформаПлатформа А05+(PQ25) на групата Фолксваген
Мотор1,6 L четирицилиндричен бензински
1,5 L четирицилиндричен дизел
Пренос5-степенски мануелен
7-степенски автоматски DSG
Меѓуоскино раст.2552 mm
Должина4413 mm
Ширина1699 mm
Висина1466 mm
СродниШкода фабија
Фолксваген венто (2013)
Фолксваген поло

Шкода рапид (чешки: Škoda Rapid) – автомобил што го произведува чешката фабрика за автомобили Шкода само за индискиот пазар. Се произведува од 2011 до денес.

Историјат[уреди | уреди извор]

Шкода рапид е семеен автомобил од нижата средна класа што го произведува Шкода Индија, исклучиво за индискиот пазар. Првпат бил прикажан во јавност во октомври 2011 година, а почнал да се продава во ноември истата година Рапид се заснова на платформата PQ25 на групацијата Фолксваген. Заснован е моделот Фолксваген венто изработен во Индија. Многу е сличен на венто, се разликува по предната маска, фаровите, браниците, задните светла и ситни детали во ентериерот и екстериерот. Рапид за индискиот пазар се произведува во градот Пуна.[1]

Според димензиите е позициониран меѓу фабијата и октавијата. Конструиран е на продолжена платформа од моделите фабија и поло. Неговиот дизајн дава изглед на лимузина, но тоа е компакт со пет врати (лифтбек), кој обезбедува капацитет на багажникот од 550 литри.[2] Рапидот ги дели основните елементи на каросеријата и дизајнот на ентериерот со Сеат толедо од четвртата генерација и двата се склопуваат во истата фабрика на Шкода во Млада Болеслав.[3]

И покрај тоа што го дели името со Шкода рапид кој е лансиран во 2012 година за меѓународниот пазар, овие два модели се разликуваат. Меѓународната верзија е поинаков автомобил, незначително поголем, со поинаква надворешност, нов ентериер и различни опции за моторот. Името претходно било користено за модел од 1935 година, како и за моделот од 1984 година.

Мотори[уреди | уреди извор]

Модел Зафатнина Цилиндри/
вентили
kW/КС Менувачи Напомена
Бензин
1,6 MPI 1598 cm³ l4 4/16 77 kW / 105 КС 5-степен мануелен, 6-степен автоматски
Дизел
1,6 TDI 1598 cm³ l4 4/16 77 kW / 105 КС 5-степен мануелен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Шкода Рапид“ (англиски). sify.com/finance.
  2. „Шкода рапид спејсбек“ (српски). b92.net/automobili.
  3. „Новото толедо се произведува во Болеслав“ (чешки). auto.cz.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]