Шихоко Иши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шихоко Иши
Роден1950
Националност Јапонија
ПолињаМатематика
УстановиТокиски универзитет
ОбразованиеМетрополитен Токиски универзитет
Познат поТеорија на сингуларност

Шихоко Иши (јапонски: 石井志保子, родена 1950)[1] е јапонска математичарка и професорка на Токиски универзитет. Нејзината област на истражување е алгебарската геометрија.[2]

Образование[уреди | уреди извор]

Иши дипломирала на Женскиот христијански универзитет во Токио во 1973 година, а магистрирала на универзитетот Васеда во 1975 година. Докторирала на Метрополитен Токиски универзитет во 1983 година.[3]

Истражување[уреди | уреди извор]

Истражувањето на Иши се фокусирало на теоријата на сингуларност. Таа ги проучувала лачните простори, математички концепт кој има врска со авионите: лачните простори се различни форми кои ги граничуваат информациите во врска со кривите на друга различна форма.[3]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Иши ја добила Сарухашката награда во 1995 година, за достигнувања од страна на јапонски женски истражувач во природните науки.[4] Како пост-докторски истражувач, Иши била инспирирана од читањето на профилот на Фумико Јонезава, физичар и поранешен добитник на Сарухашката награда.[3]

Исии ја добила наградата Алгебра, од страна на Математичкото Друштво на Јапонија во 2011 година.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Birth year from ISNI authority control file, retrieved 2018-11-28.
  2. „Ishii, Shihoko“. MathSciNet. Mathematical Reviews. Посетено на 8 April 2017.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Shihoko Ishii“. European Women in Mathematics. Посетено на 8 April 2017.
  4. Sumiko Otsubo (2008). „Women Scientists and Gender Ideology“. Во Robertson, Jennifer (уред.). A Companion to the Anthropology of Japan. стр. 474.
  5. „Prizes by Research Sections“. Mathematical Society of Japan. Посетено на 8 April 2017.