Широколистен тегавец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тегавец
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Усноцветовидни
Семејство: Тегавци
Род: Тегавец
Вид: Широколистен тегавец
Научен назив
Plantago major
L.

Широколистен тегавец или женски тегавец (науч. Plantago major) — растение од семејството на тегавците (Plantaginaceae). Потекнува од Европа и Северна и Средна Азија, но денес е распространето во целиот свет. Растението има широки, јајцевидни листови поставени во розета, широки од 15-30 см. Се користи во народната медицина како лековито растение.