Широка Лака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквата „Св. Богородица“ и училиштето „Св. Пантелејмон“

Широка Лака е село во најјужниот дел на Бугарија, сместено во општина Смолјан, Смолјанска област. Прогласено е за архитектурен и фолклорен резерват и лежи во средниот дел на планините Родопи. Оддалечено е 23 км северозападно од градот Смолјан, 16 км од Пампорово и 22 км југоисточно од Девин.

Доминантна и традиционална религија во селото е православието, а населението изнесува 573 жители (септември 2005). Местото лежи на 1,206 м надморска висина, а градоначалник е Александар Каврошилов. Постои од 17 век, а го основале Бугарите кои бегајќи од Отоманците нашле засолниште тука, за да не бидат исламизирани.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]