Ширли Круз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Shirley Cruz Traña
Shirley Cruz Traña during PSG-Montpellier (season 2012-2013)
Лични информации
Целосно име Shirley Cruz Traña[1]
Датум на раѓање 28 август 1985 (1985-08-28) (38 г.)[1]
Место на раѓање San José, Costa Rica
Висина &100000000000001650000001,65 м[1]
Положба Midfielder
Клупски информации
Тековен клуб
Jiangsu Suning
Број 28
Младинска кариера
1997–1999 CF Universidad
1999–2000 AD Goicoechea
2000–2002 CS Desamparados
2002–2005 UCEM Alajuela
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2005–2012 Lyon 115 (24)
2012–2018 Paris Saint-Germain 91 (16)
2018- Jiangsu Suning 0 (0)
Меѓународна кариера
2002– Costa Rica 73[2]Предлошка:Better source (24)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 6 February 2018
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 5 November 2017

Ширли Круз (родена на 28 август 1985) е фудбалски играч која игра за кинескиот клуб Јиангсу Сунинг во кинеската женска Супер Лига. Круз се приклучила на  Лион во јануари 2006 година, откако претходно играла за женскиот тим од Костарика, како еден креативен играч од средина. Таа е исто така член на костариканскиот женски фудбалска репрезентација, а нејзин прв голем натпревар бил во 2002 година  Женскиот Златен Куп, кој послужил како квалификациски турнир за 2003 ФИФА за Жени на Светското Првенство.

Ширли Круз Траја за време на ПСГ-Монпелје (сезона 2012-2013)

Кариера[уреди | уреди извор]

Круз е родена во главниот град Сан Хозе.Таа го проучува фудбалот од нејзините седум браќа. Таа ја започнува својата фудбалска кариера на  во Сан Педро, Сан Хозе. Круз направи име за себе, по нејзината изведба во 1999 издание на Los Juegos Deportivos Nacionales de San Carlos, преведен како Националните Спортски Игри на Сан Карлос. Таа подоцна игра и за локалните клубови  Гоицоеча, Десампарадос, и Алајуела. Со Алајуела, Круз освои три титули и исто така заработи најдобар стрелец награда еднаш.[3]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Почести[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

  • Division 1 Féminine (6): Победник 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2009-10, 2010-11, 2011-12
  • Coupe de France Féminine (2): Победник 2007-08, 2011-12
  • УЕФА Жените Лигата на Шампионите (2): Победник 2010-11, 2011-12

Меѓународни[уреди | уреди извор]

  • Централната Американска Игри (Златен медал): 2013

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „List of Players - 2015 FIFA Women's World Cup“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-04-10. Посетено на 18 June 2015.
  2. „Costa Rica women's national football team“. Посетено на 5 November 2017.
  3. Talentosa jugadora exportó sus goles a francia Архивирано на 18 јули 2011 г. Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

во Fedefutbol

во Olympique Lyonnais