Ширвани Мурадов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олимписки медали
Натпреварувач за  Русија
Машко борење во слободен стил
Злато 2008 Пекинг

Ширвани Гаџикурбанович Мурадов (руски: Ширвани Гаджикурбанович Мурадов) (роден на 20 јуни 1985 во Дагестан, СССР) е руски борач кој на Летните олимписки игри 2008 одржани во Пекинг го освоил златниот медал во дисциплината борење слободен стил до 96 kg. Тој исто така станал и европски првак во борење во 2007. Ширвани по етничко потекло е Лак.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Мајка ми ми е втор тренер“. Архивирано од изворникот на 2008-08-22. Посетено на 2008-09-13.