Шипокнички манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шипокнички манастир
Поглед на конакот и црквата
Информации
Целосно имеШипокнички манастир
Други имињаМанастир „Свети Стефан“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Стефан
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Св. Стефан“
Личности
Место
Местово близина на Шипокно, Општина Охрид Македонија Македонија
Координати41°4′26″N 20°48′16″E / 41.07389° СГШ; 20.80444° ИГД / 41.07389; 20.80444Координати: 41°4′26″N 20°48′16″E / 41.07389° СГШ; 20.80444° ИГД / 41.07389; 20.80444
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, конак, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Втора охридска парохија)

Шипокнички манастир (познат и како Манастир Свети Стефан) — манастир во југозападна Македонија, во близина на селото Шипокно.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, помошни објекти, конак и трпезарија.

Црква „Свети Стефан“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Стефан“ - Шипокно.

Црквата претставува пештерна црква, подигната уште во XIII век.

Конаци[уреди | уреди извор]

Манастирот добил свои конаци во 2012 година, кога истите биле и осветени. Во конаците има можност за сместување на 16 лица со заедничка кујна.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Осветени конаците на манастирот Свети Стефан во Охрид | ТелевизијА ТВМ“. tvm.mk. Посетено на 2020-01-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]