Шиклица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дабови шиклици на пиринески даб ( Quercus pyrenaica ) во Леон, Шпанија .
Шиклица на дрво во Ворчестершир, Англија

Шиклица е име за голема, тркалезна, нејасно јаболковидна топка која се среќава на многу видови даб . Тие се со големина од 2-4 сантиметри во пречник и се предизвикани од хемикалии инјектирани од ларвата на одредени видови оси од фамилијата Cynipidae.[1] Возрасната женка оса несе единечни јајца во лисни пупки на дабот додека тие се развиваат на пролет. Ларвите на осата се хранат со ткивото на шиклицата која се формира од нивните излачувања (секрети), кои ја модифицираат дабовата пупка во шиклица, структура која ги штити ларвите во развој додека не се преобратат во (метаморфоза) возрасни.

Во општата литература постои значителна збрка помеѓу шиклиците и дабовата мермерна шикла . Вториве често се нарекуваат дабово јаболко поради површната сличност и доминацијата на дабовата мермерна шикла во дивината. Слични такви се пронајдени на дабови дрвја вклучуваат жолчка од даб артишок и жолчка од желади, но секоја од нив има своја карактеристична форма.

Некои вообичаени видови кои формираат дабово јаболко се шикличната оса Biorhiza pallida во Европа, Amphibolips confluenta во источна Северна Америка,[2] и Atrusca bella во западна Северна Америка.[1] Дабовите јаболка може да бидат кафеави, жолтеникави, зеленикави, розови или црвеникави.

Мастило од шиклици[уреди | уреди извор]

Дабовите шиклици се користеле во производството на мастило барем уште од времето на Римската Империја . Од средниот век до почетокот на дваесеттиот век, тоа мастило било главниот медиум што се користел за пишување во западниот свет.[3]

Јаткастите плодови се извор на танин во производството на мастило од железо. Танините припаѓаат на група на молекули познати како полифеноли и може да се земаат од различни делови на растенијата како што се лисјата, мешунките, плодовите и жолчните ореви.

Заедно со шиклиците, други важни состојки во производството на мастило вклучуваат железо сулфат и гума арабика . Реакцијата помеѓу танините од шиклиците и железото создава комплекс што му ја дава бојата на мастилото. Гума арабика го прави мастилото повискозно и помага да се врзе мастилото со површината за пишување.[4]

Фолклор[уреди | уреди извор]

Во западна Европа, се верува дека ако во шиклицата се најде „црв“ на Денот на Михаилмас, тогаш годината ќе биде пријатна и неисклучителна, а ако се најде пајак, тогаш ќе биде лоша година со недостиг и уништени култури. Ако внатре се најде мува, тогаш ќе биде умерена сезона, а ако ништо не се најде, тогаш цела таа година ќе се појават сериозни болести.[5]

Денот шиклицата (или Денот на кралскиот даб) е поранешен државен празник во Англија на 29 Мај што ја одбележа реставрацијата на Чарлс II во 1660 година. Популарното име се однесува на настанот за време на Англиската граѓанска војна кога Чарлс се сокри во даб . Комеморацијата опстојува во некои области и денес, иако свеченостите немаат многу врска со реставрацијата.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Нопер шиклица
  • Ден на дабово јаболко
  • шиклица на ананас

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Cranshaw, Whitney (2004). Garden Insects of North America. Princeton, New Jersey: Princeton University Press. ISBN 0-691-09560-4. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „cranshaw“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. Oxford English Dictionary
  3. Diringer, David (1 March 1982). The Book Before Printing: Ancient, Medieval and Oriental. Dover Publications. стр. 551–2.
  4. „Iron Gall Ink“. 21 March 2013.
  5. Roud, Steven (2003). The Penguin Guide to the Superstitions of Britain and Ireland. Pengun Books. p. 344.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]