Прејди на содржината

Шига Коген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шига-коген, 2009 г.

Шига Коген е скијачко одморалиште и место за пешачење, сместено во Националниот парк Јашин’етсу-коген во висорамнините Јаманучи, Нагано, Јапонија. Во 1980 година, со површина од 13.000 хектари била назначена како дел од програмата за човекот и биосферни резервати на УНЕСКО.

Ски-центар[уреди | уреди извор]

Со 4,25 км2, Шига-коген е несомнено најголемото скијачко одморалиште во Јапонија, како и втор по височина.[1] Одморалиштето е составено од 21 помал, меѓусебно поврзани скијачки терени, со вкупно 70 лифтови. Почнувајќи од зимата 2015-16, целиот Шига-коген станал отворен за скијачи и скијачи на даска (претходно некои области биле ограничени само на скијачи).

Одмаралиштето било место на неколку настани на Олимписките игри во Нагано во 1998 година. Во оваа област има повеќе од 100 хотели, со јапонски стил или Уашитсу (和 室), западен стил или полујапонски стил соби.

Скијачка сезона[уреди | уреди извор]

Шига-киген ја има една од најдолгите сезони за скијање во Јапонија со официјалната скијачка сезона која започнува од средината до крајот на Ноември и продолжува во текот на Април и до Златната недела, првата недела од Мај.

Божиќ и новогодишната сезона е врв во Шига-коген за време на паузата во јапонскиот училиштен одмор. Од 1 април наваму, пролетната скијачка сезона започнува со понудени попусти за билети за лифтови и престануваат да работат скијачките подрачја Маруике, Хасуике и Санвалеј.

Транспорт[уреди | уреди извор]

За време на сезоната на скијање, бесплатниот ски-автобус Шига-коген е обезбеден за превоз низ скијачките центри и разни скијачки терени и хотелски области. Автобусите се обично точни во минута, но ова може да варира во зависност од временските услови, па затоа се препорачува гостите да одат порано со автобус каде што е можно. Во текот на сезоната, шатл-автобусот помеѓу одморалиштата работи од понеделник до недела, освен ако има силен снег или друго предупредување за временските услови, што често може да се види дека услугите рано завршуваат.

Постојат и автобуси кои патуваат до и од станицата Нагано и станицата Ијама до Шига-коген и Јуданака.

Неколку погодни паркинзи се исто така достапни во близина на одморалиштата за оние кои патуваат со сопствено возило.

Услови за возење[уреди | уреди извор]

За време на зимската сезона, патот што води кон Шига-коген е често влажен и леден, а патиштата кон одморалиштата често се покриени со снег. Патот е стрмен и груб, и е придружен со поголеми полетувања. Гумите за снег се задолжителни и се препорачува погон на четири тркала.

Продавници за храна и намирници[уреди | уреди извор]

Шига-киген нема никакви супермаркети или поголеми продавници за храна. Постојат неколку мали продавници за погодност, претежно сместени во хотели, вклучувајќи го хотелот Шига Санвалеј. Постојат поголеми продавници (дел од ланецот продавници за погодност наречени „Јамакази продавница“) во хотелите Јапонија Шига, Олимпик хотел и Вила Ичинозе кои имаат леб, други печива, сендвичи, ладни пијалоци, пиво, саке и други алкохолни пијалоци, чоколадо, бисквити, сладолед, ленти и спортски ленти. Во областа Јокотејама, има продавница Јамазаки во хотелот Шига Палас. Комплетен е и со вообичаената стока со додаток на работи за дневни потреби, лична хигиена, сувенирски производи, локални пива „Шига Коген“, вино и саке и автомати за пива, безалкохолни пијалоци и сладолед.

Топли извори на Онсен[уреди | уреди извор]

Шига-коген бил познат како локација на онсен (топол извор) пред скијањето да стане популарно. Ски-центарот Шига-киген е дом на над седум природни топли извори. Многу хотели се одржуваат со топли извори на планината Шига и има бројни онсен бањи сместени во хотелите низ одморалиштето.

Други активности[уреди | уреди извор]

Ширакаба или јапонска бела бреза (Betula platyphylla var. Japonica)

Според книгата Национални паркови на Јапонија, објавена од Фондацијата природни паркови:

Дакекамба или бреза на Ерман (Betula ermanii).

„Шига-коген има повеќе од 40 езера и езерца“ и „Националниот парк Јошињецу е живеалиште за јапонски макаки и јапонски серови. „Исто така“, растителноста во областа на паркот се менува со зголемувањето на надморската височина, од бука (Fagus crenata) и јапонски даб (Quercus crispula) шуми до зимзелени шуми. На многу планини може да се видат заедници на алпски растенија. Особено убави се шумите од јапонски ариши (Larix kaempferi) и Бели брези (Betula platyphylla var. Japonica) кои ги покриваат висорамнините. "

Сите овие одлики го направија Шига-коген интересно место за пешачење и уживање во природата во сите сезони на годината.

Може да се лови риба во Шига-коген кај Мару-ике (Мару Понд) и Бива-ике (Бива езерце). Можете исто така да рибарите на реката Зако, со дозвола за риболов. Реката Зако е едно од ретките живеалишта за риболов во ивана. Риболов е забранет од 1 октомври до 5 април. Чамци се исто така достапни за изнајмување во Бива Понд, Мару Понд и Кидо Понд.

Некои од другите активности во областа вклучуваат голф во Огушига, јавање кај Мару Понд, велосипеди за изнајмување во Окушига и бројни тениски терени во областа Јакебитаи и Окушига.

Разгледување[уреди | уреди извор]

Пекарница на Јокотејама - Шига-коген, 2009 година

Уњо но Јадо Јокоте Санчо Хуте (планинска колиба) е ресторан, пекарница и хотел. Сместена на 2305 метри надморска височина, се тврди дека пекарницата е највисока во Јапонија.[2]

Центарот за зачувување на природата во префектурата Нагано, Шига Коген е сместен во Шига Коген Сого Кајкан 98. Главниот фокус е „Односот помеѓу природата и човечкото суштество“, кој ја изложува природата на Шига-коген.

Комеморативната сала на Зимските олимписки игри и параолимписките игри во Нагано во 1998 година се наоѓа во областа Хасу-ике. Се прикажуваат медали и други сувенири.

Ботаничката градина Хигашитатејама се наоѓа на врвот на планината. Хигашитат (2.020 м) и вклучува патеки по природа.

Институтот за научно истражување на Универзитетот Шиншу се наоѓа во шумата околу планината Шига. Почвата базирана на лава ја прави ретка област во светот. Патека за набудување на природата е отворена за јавноста.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

36°42′21″N 138°30′28″E / 36.705725° СГШ; 138.5079° ИГД / 36.705725; 138.507936°42′21″N 138°30′28″E / 36.705725° СГШ; 138.5079° ИГД / 36.705725; 138.5079

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Shiga Kogen Ski Resort Guide“ (English). Посетено на 24 September 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Unnjyo no Yado Yokote Sancho Hutte website“. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 26 May 2011.