Шеќерна табла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шеќерна табла
Compound chocolate.jpg
Парчиња шеќерна табла
ВидЗамена за чоколадо
Главни состојкиКакао, Растителни масти, Засладувачи

Шеќерна табла е производ направен од комбинација на какао, растителни масти и засладувачи. Се користи како поевтина алтернатива на вистинското чоколадо, бидејќи користи помалку скапи тврди растителни масти како кокосово масло или масло од палмово јадро наместо поскапиот путер од какао.

Со закон е регулирано дека производите кои немаат доволно какао, не можат да бидат декларирани како чоколада туку како какао табла, шеќерна табла, замена за чоколада и слично.

Во нив има повеќе шеќер , а наместо какао путер воглавно се користат хидрогенизирани билни масти или палмино масло. Иако вистинската чоколада има околу 50 одсто шеќери, поради високиот удел на масти не предизвикува брза инсулинска реакција во организмот. Внесот на шеќер треба да се ограничи и препораката е да конзумирате чоколада со висок удел на какао.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Полиглицерол полирицинолеат (PGPR) емулгатор направен од рицинови зрна што вообичаено се користи во соединението за чоколадо
  • Видови чоколадо

Наводи[уреди | уреди извор]