Шејн Досон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шејн Досон
Давсон во јуни, 2012 г.
Роден(а)Шејн Ли Џо
19 јули 1988(1988-07-19)(35 г.)
Лонг Бич, САД
ЗанимањеYouTube глумец, комичар, музичар и режисер на краткометражни филмови
Познат(а) поСкечеви, видео блог
Страница
shanedawsontv.com

Шејн Досон (роден како Shane Lee Jaw на 19 јули, 1988) — американски глумец, најпознат по неговиот YouTube-канал, кој брои милиони претплатници. Тој е познат по пародиите, авторските песни и скечовите што ги прави, во кој главните улоги ги игра тој, а ги има повеќе.

Познат е и по хорор-филмот Smiley , во кој тој игра една од главните улоги. Активен е од 2008, па сè до ден денес. Познат е и по тоа што ги изгубил вишокот килограми, и фактот што бил несамоуверено дете кое било малтретирано.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]