Шејн Давсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шејн Давсон
Давсон во јуни, 2012 г.
Роден(а)Шејн Ли Џо
19 јули 1988 (1988-07-19) (33 г.)
Лонг Бич, САД
ЗанимањеYouTube глумец, комичар, музичар и режисер на краткометражни филмови
Познат(а) поСкечеви, видео блог
Страница
shanedawsontv.com

Шејн Давсон (роден како Shane Lee Jaw на 19 јули, 1988), претставува американски актер, најпознат по неговиот YouTube канал, кој брои милиони претплатници. Тој е познат по пародиите, авторските песни и скечовите што ги прави, во кој главните улоги ги игра тој, а ги има повеќе.

Познат е и по овогодинешниот хорор филм Smiley , во кој тој игра една од главните улоги. Активен е од 2008, па сè до ден денес. Познат е и по тоа што ги изгубил вишокот килограми, и фактот што бил несамоуверено дете кое било малтретирано.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]