Шерон Тејт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Sharon Tate
Sharon Tate Valley of the Dolls 1967.jpg
Publicity photo of Tate in Valley of the Dolls, 1967.
Роден(а)Sharon Marie Tate
јануари 24, 1943(1943-01-24)
Dallas, Texas, U.S.
Починал(а)август 9, 1969(1969-08-09) (возр. 26)
Benedict Canyon, Los Angeles, California, U.S.
Причина за смртMultiple stab wounds
ПочивалиштеHoly Cross Cemetery, Culver City, California
33°59′26″N 118°23′16″W / 33.99056° N; 118.38778° W / 33.99056; -118.38778 (Sharon Tate Burial Site)
Занимање
 • Actress
 • model
Активен1961–1969
СопружникRoman Polanski (в. 1968)
ДецаPaul Richard Polanski
Мреж. местоsharontate.net
Потпис
SharonTateSignature.jpg

Шерон Мари Тејт (24 јануари 1943 година - 9 август 1969 година) била американска глумица и модел. Во текот на 1960-тите, таа играла во мали телевизиски улоги пред да се појави во филмови и редовно се појавувала во модни списанија како манекенка и девојка на насловна. Откако добива позитивни критики за нејзините комични и драматични глумечки претстави, Тејт била поздравена како една од најперспективните новодојденци во Холивуд.

Тејт своето филмско деби го прави во 1961 година во Барабас со Ентони Квин . Следно се појавува на филмската сцена во 1966 година со окултното тематско око на ѓаволот . Нејзиниот најзапаметен настапе е како Џенифер Норт во култниот класичен филм во 1967 година, <i id="mwEg">Долина на куклите</i>, заработувајќи ја номинација за Златен глобус . Последниот завршен филм на Тејт, 12 + 1, беше објавен постхумно во 1969 година.[1][2] Две години пред нејзината смрт таа настапува во филмот „Бестрашен убиец на вампир убијци“ во режија на идниот сопруг Роман Полански .

На 9 август 1969 година, Тејт и четворица други се убиени од членовите на семејството Менсон во домот што го дели со нејзиниот сопруг, режисерот Роман Полански . Во моментот на нејзината смрт, таа била бремена осум и пол месеци .

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Шерон Мари Тејт е родена на 24 јануари 1943 година, во Далас, Тексас, најстарата од трите ќерки на полковникот Пол Џејмс Тејт (1922–2005),[3] офицер на американската армија и неговата сопруга Дорис Гвендолин (Неи Вилет)., 1924–1992). Нејзината сестра Дебра изјавила дека семејството е со англиско и француско-швајцарско потекло.[4] На возраст од шест месеци, Тејт победила во „Мис Малиот Тот на Далас Пејгант“, но нејзините родители немале амбиции за шоу-бизнис за нивната ќерка. Пол Тејт беше промовиран и префрлен неколкупати. На 16-годишна возраст, Тејт имала живеено во шест града и, наводно, и било тешко да ги одржува пријателствата. Нејзиното семејство ја опишува како срамежлива и без самодоверба. Како возрасна, Тејт коментирала дека луѓето погрешно ќе ја толкуваат нејзината срамежливост како издржаност се додека не ја запознаат подобро. [5]

Тејт го посетувала средното училиште Џозеф Јуниор

(сега главно средно училиште Џозеф) од септември 1955 до јуни 1958 година, и средното училиште во Колумбија (сега средно училиште Ричленд ) во Ричаленд, Вашингтон, од септември 1958 до октомври 1959 година. Таа го посетувала средното училиште Ирвин во Ел Пасо, Тексас, од крајот на есента 1959 година до април 1960 година; и Американската гимназија Виченца во Виченца, Италија, од април 1960 година до јуни 1961 година. Тејт дипломира во американската гимназија Виченца во 1961 година.

Како што созрева, луѓето ја коментираа убавината на Тејт; таа започнува да влегува во списанија за убавина, освојувајќи ја титулата „Мис Ричаленд“ во Вашингтон во 1959 година. Таа зборува за нејзината амбиција да студира психијатрија и, исто така, изјавува дека има намера да се натпреварува на натпреварот „ Мис Вашингтон “ во 1960 година; меѓутоа, пред да може да го стори тоа, нејзиниот татко добива наредба да бидат стационирани во Италија. Со семејството се преселила во Верона, Тејт дознала дека станала локална славна личност заради објавувањето на фотографија од неа во костим за капење на насловната страна на воениот весник „ sвезди и ленти“ . Таа открива сличности со други ученици во американското училиште на кое присуствувала во близина на Виченца, признавајќи дека нивното потекло и чувството на разделување биле слични на нејзините, а за првпат во нејзиниот живот започнува да формира трајни пријателства.

Тејт и нејзините пријатели се заинтересираа за снимањето на авантурите на Хемингвеј на еден млад човек, што беше направено во близина со Пол Newуман, Сузан Стразберг и Ричард Бејмер и добија делови како додатоци на филмот . Бејмер ja забележал Тејт во толпата и се претставил себеси, а двајцата датираат за време на продукцијата на филмот, со тоа што Бејмер го охрабрил Тејт да продолжи со филмската кариера. Во 1960 година, Тејт беше вработен од пејачот Пат Боун и се појави со него во епизодата на телевизиската серија Саемот „Пат Бун“, кој беше снимен во Венеција .

Подоцна истата година, кога Барабаба се снимаше во близина на Верона, Тејт повторно беше ангажирана како дополнителна. Глумецот Џек Паланс беше импресиониран од изгледот и од нејзиниот став, иако нејзината улога беше премала за да му суди на нејзиниот талент. Тој организираше тест на екранот за неа во Рим, но тоа не доведе до понатамошна работа. Тејт се врати само во Соединетите Држави, велејќи дека сака да ги продолжи студиите, но се обиде да најде филмска работа. По неколку месеци, Дорис Тејт, која се плашеше за безбедноста на нејзината ќерка, доживеа нервен слом, а нејзината ќерка беше убедена да се врати во Италија. [5]

Семејството се вратило во Соединетите Држави во 1962 година и Тејт се преселила во Лос Анџелес, каде што се јавила на агентот на Ричард Бејмер, Харолд Гефски. По нивната прва средба, Гефски се согласи да ја претставува, и обезбеди работа за неа во реклами на телевизија и списанија. Во 1963 година, тој ја запозна со Мартин Рансохоф, директор на Филмвејс, АД, со кој потпиша седумгодишен договор. Рансохоф и дал на Тејт мали делови во Мистер Ед и Беверли Хилбилис за да и помогне да се здобие со искуство, но не сакала дозволи да има посуштинска улога. „Г-дин Рансохоф не сакаше публиката да ме види додека не бев подготвена“, беше цитирана Тејт во написот од 1967 година во „ Плејбој“ .

За тоа време, Тејт се запознала со францускиот глумец Филип Форкет и започнала врска со него во 1963 година. Тие станаа ангажирани, но нивната врска беше непостојана и тие често се карале. Притисоците во кариерата ги оддалечиле и тие се распаднале следната година во 1964 година.[се бара извор] [ потребно е цитат ] Во 1964 година, таа се запозна со Џеј Себринг, поранешен морнар кој се етаблира како водечки стилист за коса во Холивуд . Тејт подоцна рече дека природата на Себринг е особено нежна, но кога тој и предложил брак, таа одбила. Таа рече дека ќе се повлече од глума веднаш штом се омажи, и во тоа време имала намера да се фокусира на нејзината кариера. [5]

Филмска кариера: 1964-1967 година[уреди | уреди извор]

Во 1964 година Тејт направила тест на екранот за Сем Пекинпах спроти Стив МекКвин за филмот The Cincinnati Kid . Рансохоф и Пекинпах се согласиле дека срамежливоста на Тејт и недостаток на искуство ќе предизвикаат таа да пробива во толку голем дел, а таа беше одбиена во корист на Вторникот Велд . [5] Таа продолжила да се здобива со искуство со помали телевизиски настапи, а откако аудитирала неуспешно за улогата на Лизл во филмската верзија на „Звук на музика“, Рансохоф и ги дал на Тејт-улогите во две движења во кои тој бил продуцент : Американизацијата на Емили и Песокот . Кон крајот на 1965 година, Рансохоф конечно и ја дал на Тејт својата прва главна улога во филмската слика во филмот „ Окото на ѓаволот“, во која ги носат Дејвид Нивен, Дебора Кер, Доналд Плеасенс и Дејвид Хемингс .

Тејт во филмот „ Око на ѓаволот“ од 1966 година.

Тејт и Себринг отпатувале во Лондон за да се подготват за снимање, каде се запознала со првосвештеникот Александрија Викан и првосвештеникот Алекс и Максин Сандерс .[6] Во меѓувреме, како дел од промоцијата на Рансохоф на Тејт, тој организирал производство на краток документарен филмСите очи на Шерон Тејт“, објавен во исто време со „ Окото на ѓаволот“ . Вклучено е интервју со режисерот „ Очи на ѓаволот“, Ј. Ли Томпсон, кој ги изразил првичните сомнежи за потенцијалот на Тејт со коментарот, „Дури и се согласивме дека ако после првите две недели Шерон не го стори тоа, ќе ја вратиме во ладно складирање “, но додал тој наскоро сфатил дека Тејт е„ неверојатно возбудлива “. [5]

Тејт ја играла Одиле, вештерка која остварува мистериозна моќ над сопственикот на земјиштето, на која играа Нивен, и неговата сопруга, играна од Кер. Иако немаше толку многу редови како другите глумеци, претставата на Тејт се сметаше клучна за филмот и од неа се бараше, повеќе од останатите глумечки членови, да постави етеричен тон. Нивен ја опиша како „големо откритие“, а Кер рече дека со „разумна сума среќа“ Тејт ќе биде голем успех. [5] Во интервјуата, Тејт ја коментирала нејзината добра среќа во соработката со вакви професионалци во првиот филм и рече дека научила многу за глумата, едноставно гледајќи го Кер на работа. Голем дел од снимањето се случи во Франција, а Себринг се вратила во Лос Анџелес за да ги исполни деловните обврски. По снимањето, Тејт остана во Лондон, каде што се потопи во светот на модата и ноќните клубови. Околу овој пат, таа се запознала со Роман Полански.

Тејт и Полански подоцна се согласија дека ниту еден од нив не бил импресиониран од другиот кога за првпат се сретнале. Полански беше планирана бестрашен Вампир Убијци, кој беше

копродуцирани од Рансохоф и одлучил дека сака на црвено косата глумица Џил Сент Џон за главната женска улога. Рансохоф инсистирал на тоа дека Полански ја глуми Тејт, а по состанокот со неа, тој се согласил дека таа ќе биде погодна под услов да носи црвена перика за време на снимањето. Компанијата отпатувала за Италија за снимање каде течно италијанскиот Тејт се покажал како корисен во комуникацијата со локалните членови на екипажот. Перфекционист, Полански немал малку трпеливост со неискусниот Тејт и во интервјуто рекла дека за една сцена биле потребни 70 преземања пред тој да биде задоволен. Покрај режијата, Полански играле и еден од главните ликови, млад млад човек кој е заинтригиран од ликот на Тејт и започнува романса со неа. Како што напредуваше снимањето, Полански ги пофалил нејзините настапи и нејзината доверба се зголеми. Тие започнале врска, а Тејт се преселила во станот на Полански во Лондон, откако завршило снимањето. Еј Себринг отпатувал за Лондон, каде инсистираше на средба со Полански. Иако пријателите подоцна рекоа дека е опустошен, тој се дружел со Полански и останал најблискиот доверник на Тејт. Полански подоцна коментирал дека Себринг е осамена и изолирана личност, која на Тејт и на себе гледа како на неговото семејство. [7]

Тејт се вратил во Соединетите Држави за да го снима филмот „ Не направи бранови со Тони Куртис“, оставајќи го Полански во Лондон. Тејт ја играла улогата на Малибу, а филмот имаше за цел да ја искористи популарноста на филмовите од плажа и музиката на такви уметници како што се Beach Boys и Јан и Дин . Ликот на Тејт, фактуриран од публицитет на Метро-Голдвин-Мајер како „Малибу, кралица на сурфањето“, носеше малку повеќе од бикини за поголемиот дел од филмот. Разочарана од филмот, таа саркастично почна да се однесува како „секси малку“. Пред објавувањето на филмот, главна издавачка кампања за сончање од Копертон, гостуваше Тејт. Филмот се отвори за лоши прегледи и просечна продажба на билети, а Тејт беше цитиран како му се доверил на репортер, „Тоа е ужасен филм“, пред да додаде: „Понекогаш велам работи што не требав. Претпоставувам дека сум премногу отворен“. [5]

Полански се вратил во Соединетите Држави и бил договорен од шефот на Paramount Pictures, Роберт Еванс, да го режира и напише сценариото за Бебето на Розмари, кое се засноваше на романот на Ира Левин со исто име . Полански подоцна признал дека сакал Тејт да глуми во филмот и се надевал дека некој ќе предложи, бидејќи сметал дека е несоодветно самиот да го даде предлогот. Продуцентите не предложија Тејт, а Миа Фароу беше глумечка екипа. Честа посетителка на сетот, таа беше фотографирана таму од Ескеир и како резултат на тоа, фотографиите создадоа значителен публицитет и за Тејт и за филмот. Започна една статија од март 1967 година за Тејт во Плејбој, „Ова е година што се случува Шерон Тејт   ... "и вклучи шест голи или делумно голи фотографии направени од Роман Полански за време на снимањето на убијците на „ Бестрашен вампир вампир “ . [5] Тејт беше оптимист: Окото на ѓаволот и Ужасните убијци на Вампир Бестрашен требаше да ги објавиме.

Таа беше потпишана да игра голема улога во филмската верзија на Долината на куклите . Еден од сите времиња бестселери, филмската верзија беше многу публикувана и очекувана, а додека Тејт призна дека толку истакната улога треба да ја продолжи нејзината кариера, таа се довери на Полански дека не сака ниту книгата ниту сценариото. [5] . Пети Дјук, Барбара Паркинс и yуди Гарланд биле уловени како другите предности. Сузан Хејворд ја замени Гарланд неколку недели подоцна, кога таа била отпуштена од работа.[8] Режисерот Марк Робсон бил многу критичен кон трите главни глумици, но според Дјук, најголемиот дел од своите критики ги насочувал во Тејт. Дјук подоцна рече дека Робсон „континуирано се третира [Тејт] како имбецил, што таа дефинитивно не била, и дека била многу усогласена и чувствителна на овој третман“. [5] Полански подоцна го цитирал како Робсон му рекол: „Тоа е одлична девојка со која живееш. Малку глумици имаат своја ранливост. Таа има одлична иднина“. [7]

Во интервјуата за време на продукцијата, Тејт изрази афинитет кон нејзиниот лик, eнненифер Норт, аспирантна глумица се восхитуваше само за своето тело. Некои списанија коментираа дека Тејт се гледа на сличен начин и „ Вид“ објави неповолна статија за трите водечки глумици, опишувајќи го Тејт како „безнадежно глупава и залудна старлета“. [5] Тејт, Дјук и Паркинс развиле блиско пријателство кое продолжило по завршувањето на филмот. За време на снимањето на Долината на куклите, Тејт му се доверила на Паркинс дека е „лудо за inубена“ со Полански. „Да, нема сомнение дека Роман е човекот во мојот живот“, беше цитиран Тејт во изјавата за њујорк во неделата . Тејт ентузијастички го промовирала филмот. Таа честопати го коментираше своето воодушевување за Ли Грант, со кого имала одиграно неколку драматични сцени. Тејт беше цитиран како вели: „Научив многу за глумењето во [ Долината на куклите ], особено во моите сцени со Ли Грант .... Таа знае за што глуми глумењето и се што прави, од мали маниризми до иапорака нејзините линии, е чист професионализам “. [5]

Објавена е изменетата верзија на „ Без страшните убијци на вампири “, а Полански изрази одвратност од Рансохоф за „месар“ на неговиот филм. Newsweek го нарече „безобразен траверз“ и не беше профитабилен. Перформансите на Тејт во голема мерка беа игнорирани во прегледите, а кога се спомнува, обично беше во врска со нејзините голи сцени. Eye of the Devil беше објавен наскоро, а Метро-Голдвин-Мајер се обиде да изгради интерес за Тејт со своето соопштение за печатот опишувајќи ја како „една од највозбудливите нови личности на екранот“. Филмот не успеа да најде публика, а повеќето прегледи беа рамнодушни, ниту го пофалија, ниту го осудија. „Ујорк Тајмс“ напишала дека една од ретките моменти е „неверојатно убавиот, но безличен перформанс“ на Тејт. [5]

Документарниот филм „ Сите очи на Шерон Тејт“ беше искористен за рекламирање на филмот. Неговите 14 минути се состоеја од голем број сцени на кои е прикажано филмското филмство на Тејт „ око на ѓаволот“, танцување во ноќни клубови и разгледување низ Лондон, а исто така имаше и кратко интервју со неа. На прашањето за нејзините глумечки амбиции, таа одговорила: „Не се залажувам. Не можам да се видам себеси како Шекспир “. Таа зборувала за надежите дека ќе најде лажат во комедија, а во другите интервјуа изразила желба да стане „лесна комедија во стилот на Кароле Ломбард “. [5] Таа разговарала за видот на современата глумица што сакала да ја имитира и објаснила дека има две особено за кои таа влијаела: Феј Данавеј и Кетрин Денев . Од второто, таа рекла: „Би сакала да бидам Американка Кетрин Денев. Таа играла убави, чувствителни, длабоки делови со малку интелигенција зад нив. “ [9]

Подоцна во годината, Долината на куклите се отвори за речиси униформни негативни критики. Боси Краутер напиша во „Њујорк Тајмс“, „сите што можат да направат прилично почитуван обожавател на филмовите, се смеат на тоа и се свртуваат настрана“.[10] Њусвик рече дека филмот „нема повеќе чувство за сопствена лудило од селско идиот кој се сопнува во ѓубриво“, но подоцнежната статија гласи: „Зачудувачки фотогенична, бесконечно кривуална, Шерон Тејт е една од најзамамливите млади работи што ги погоди Холивуд во долго време." [11] Трите водечки глумици беа кастифицирани во бројни публикации, вклучувајќи го и The Saturday Review, во кој пишуваше: „Пред десет години   . . . Паркинс, Дјук и Тејт веројатно ќе играле девојки за проверка на капа од филмови-кралици; тие целосно немаат стил, авторитет или шарм. “ [5] Холивудскиот репортер даде некои позитивни коментари, како што се,„ Шерон Тејт се појавува како најсимпатичен лик на филмот.   . . . Фотографската галерија на Вилијам Х. Даниелс на нејзиното беспрекорно лице и огромно апсорбирање на очите е зачудувачка. ” [5] Роџер Еберт од Чикаго Сон-Тајмс го пофалил Тејт како„ чудо да се види “, но откако го опиша дијалогот во една сцена како„ нај навредливата и застрашувачка вулгарност некогаш фрлена од која било цивилизација “, заклучил дека,„ Јас нема да можам да ја сфатам посериозно како сексуален симбол од Ракел Велч “.[12]

Кон крајот на 1967 година, Тејт и Полански се вратија во Лондон и беа чести теми на написи од весници и списанија. Таа беше прикажана како нетрадиционална и модерна, и беше цитирано дека вели дека паровите треба да живеат заедно пред да стапат во брак. Тие беа во брак во Челси, Лондон на 20 јануари 1968 година со значителен публицитет. Полански беше облечен во „ Едвардска завршница “, додека Тејт беше облечена во бела министринка. Двојката се преселила во куќата на мелницата на Полански, надвор од плоштадот Етон во Белград, Лондон.

Фотографот Питер Еванс ги опиша како „несовршен пар. Тие беа Даглас Фербанкс / Мери Пикфорд од наше време… Кул, номадски, талентиран и убаво шокантен. „ [5] Тејт, наводно, сакал традиционален брак, но Полански останал промискуитетен и го опишал нејзиниот став кон неговата неверство како„ голема обесеност на Шарон “. Тој ја потсети дека таа вети дека нема да го смени. [5] Тејт ги прифатила неговите услови, иако таа им се доверила на пријателите дека се надева дека тој ќе се промени. Питер Еванс го цитираше Тејт како рече: „Имаме добар аранжман. Роман ме лаже и се преправам дека верувам во него. “ [13]

Полански ја повика Тејт да стави крај на нејзината асоцијација со Мартин Рансохоф, а таа почна да и дава помала важност на нејзината кариера се додека Полански не told кажа дека сака да биде во брак со „хипи, а не домаќинка“.[се бара извор] Двојката се врати во Лос Анџелес и брзо станале дел од социјалната група во која беа опфатени некои од најуспешните млади луѓе во филмската индустрија, вклучувајќи ги Ворен Бити, љуаклин Бисет, Лесли Карон, Joоан Колинс, Миа Фароу, Janeејн Фонда, Питер Фонда, Лоренс Харви, Стив МекКвин, aннaоана Петт и Питер Селерс ; постари филмски starsвезди како Јул Брајнер, Кирк Даглас, Хенри Фонда и Дени Кеј ; музичари како им Морисон и The Mamas &amp; Papas ; и продуцент на снимање Тери Мелчер и неговата девојка Кендис Берген . Еј Себринг остана една од почестите придружници на парот. Во пријателите на Полански се вбројувале Војчих Фрајковски, кого Полански го познавал уште од младоста во Полска, и девојката на Фриковски, Абигаил Фолгер, наследничка на кафето. Тејт и Полански се преселиле во Шато Мармон во Лос Анџелес за неколку месеци [7] додека не се договориле да го изнајмат закупниот дом на Пети Дјук на Самит Риџ диск во Беверли Хилс во текот на последниот дел од 1968 година. [7] Куќата Полански често била полн со странци, а Тејт ја сметаше обичајната атмосфера како дел од „слободниот дух“ на времето, велејќи дека не и пречи кој влегол во нејзиниот дом бидејќи нејзиното мотото е „живо и пушти во живо“. [7] Нејзиниот близок пријател Лесли Карон коментирал дека Поланцијците премногу веруваат, „до несовесност“ и дека била вознемирена од тоа.[14]

Во летото 1968 година, Тејт започна „ The Wrecking Crew“ (1969), комедија во која ја играше Фреја Карлсон, шпион склопен кон несреќи, кој исто така била романтичен интерес за starвездата Дин Мартин, играјќи го Мет Хелм . Таа изведуваше свои акробации и учеше воени вештини од Брус Ли . Филмот беше успешен и донесе сериозни прегледи на Тејт, при што многу рецензенти ја пофалија нејзината комична изведба. Критичарот на Yorkујорк Тајмс, Винсент Канби го критикуваше филмот, но напиша: „Единствената убава работа е Шерон Тејт, висока, навистина прекрасна девојка“.[15] Мартин коментира дека има намера да направи друг филм „Мет Хелм“ и дека сака Тејт да ја повтори улогата.

Околу овој пат, Тејт се раѓаше како ветувачки новодојденец. Таа беше номинирана за Златен глобус за "Нова ѕвезда на годината - глумица" за нејзината изведба во Долината на кукли, [16] и таа се наоѓа на четвртото место зад Миа Фароу, Џуди и Кетрин Houghton за "Златен ловоров" награда како годинешен „Најмногу ветувачки новодојденец“.[17] Таа исто така беше финалист на Лин Редгрејв во анкетата на Motion Picture ' за "Ѕвездата на иднината", во која благајните цртање власт беше главен критериум.[18] Овие резултати посочиле дека нејзината кариера започнала да се забрзува, а таа преговарала за такса од 150.000 американски долар

Цило диски за нејзиниот следен филм. [5]

Забременила близу крајот на 1968 година, а таа и Полански се преселиле во 10050 во Бенедикт Кањон, Лос Анџелес на 15 февруари 1969 година. Куќата претходно ја окупираа нивните пријатели Тери Мелчер и Кендис Берген . Тејт и Полански го посетиле неколкупати, а Тејт се воодушевила кога дознала дека е достапна, мислејќи ја како нејзина „куќа за убовта“. Во нивниот нов дом, Полјанците продолжија да бидат популарни домаќини за нивната голема група пријатели, иако дел од нив се уште се загрижени за чудните луѓе кои продолжија да се појавуваат на своите забави. Тејт беше охрабрена од позитивните прегледи на нејзините комични настапи и ја избра комедијата Дванаесет плус еден (1969) како нејзин следен проект, во најголем дел за можноста да се ко-глуми со Орсон Велс . Во март 1969 година, таа отпатува за Италија за да започне со снимање, а Полански замина во Лондон за да работи на Денот на делфинот (1973).

Фриковски и Фолгер се преселиле во куќата на Сило Диск. Откако заврши дванаесет Плус Еден, Тејт му се придружи на Полански во Лондон. Таа позираше во нивниот стан за фотографот Тери О'Нил во обични домашни сцени како што се отворање подароци за бебиња, а таа заврши серија гламур фотографии за британскиот магазин Queen . Таа се врати од Лондон во Лос Анџелес на 20 јули 1969 година на кралицата Елизабета 2 . Полански требаше да се врати на 12 август на време за раѓањето, а тој ги замоли Фриковски и Фолгер да останат во куќата со Тејт до неговото враќање.

Смрт и последица[уреди | уреди извор]

На 8 август 1969 година, Тејт ги забавуваше глумицата aннaоана Петт и пејачката Барбара Луис на ручек во нејзиниот дом, во нив во нивна доверба ја разочараа од доцнењето на Полански за враќањето од Лондон. Полански ја телефонираше тоа попладне, исто како и нејзината помлада сестра Дебра која се јави за да праша дали таа и нивната сестра Пети може да ја поминат ноќта со неа. Тејт одби, и понуди да ги има за друго време. Подоцна истата вечер, таа вечера во кафе Ел Којот со Jayеј Себринг, Војчих Фриковски и Абигејл Фолгер, враќајќи се околу 10:30 часот   часот [5]

Членовите на „ семејството “ на Чарлс Менсон ги убиле Тејт, Себринг, Фрајковски и Фолгер непосредно по полноќ. Нивните тела беа откриени следното утро од домаќинот на Тејт, Винифред Чепмен. Полицијата пристигнала на местото на настанот да пронајде еден млад човек застрелан во својот автомобил во автопатот, подоцна идентификуван како Стивен Родител . Во внатрешноста на куќата, телата на Тејт и Себринг беа пронајдени во дневната соба; долга јаже врзана околу секој врат, ги поврза. На предниот тревник лежеа телата на Фрајковски и Фолгер. Сите жртви освен Родител биле прободени со нож повеќепати. Во извештајот на коронаторот за Тејт се забележува дека таа била прободена со нож 16 пати и дека „пет од раните биле во себе и биле фатални“.

Полицијата го зеде единствениот преживеан на адресата на сослушување, чуварот на имотот Вилијам Гаретсон . Гаретон живееше во куќа за гости што се наоѓаше на имотот на кратко растојание од куќата, а не веднаш видливо. Тој беше сослушан и поднесен на полиграфски тест и изјави дека Родител го посетил околу 11:30 часот   попладне и замина малку подоцна. Тој ја известил полицијата дека немал вмешаност во убиствата и не знаел што може да помогне во истрагата. Полицијата го прифати неговото објаснување и тој беше пуштен на слобода.

Заговор за погребување на семејството Тејт на гробиштата Светиот крст, Кулвер Сити, Калифорнија, во кој се толкуваат Тејт, нејзиниот нероден син Пол, мајка Дорис и сестрата Пети

Полански бил известен за убиствата и се вратил во Лос Анџелес каде полицијата го испрашувала за неговата сопруга и пријателите. Во средата, на 13 август, Тејт беше пресретната во гробиштата Светиот крст, Калвер Сити, Калифорнија со нејзиниот син Пол Ричард Полански во рацете, именувана постхумно за неговите дедовци. Погребот на Себринг се случи подоцна истиот ден; погребите беа закажани неколку часа одвоено за да им се овозможи на обичните пријатели да присуствуваат на двајцата.

Списанието „ Лајф “ им посветил долг напис на убиствата и прикажа фотографии од сцените на злосторството. Полански беше интервјуиран за написот и си дозволи да се фотографира на влезот од куќата, веднаш до влезната врата со зборот „ПИГ“ сè уште видлив, напишан во крвта на Тејт.[19] Тој беше широко критикуван за неговите постапки, но тој тврди дека сака да знае кој е одговорен и дека е подготвен да ги шокира читателите на списанието со надеж дека некој ќе излезе со информации. [7]

Iosубопитноста кон жртвите доведе до повторно објавување на филмовите на Тејт, достигнувајќи поголема популарност отколку што имаа во првичните трки. Некои весници почнаа да шпекулираат за мотивите за убиствата. Некои објавени фотографии од Тејт беа обвинети   да бидат земени на сатански ритуал, но подоцна се докажаа дека се продукција на фотографии од Окото на theаволот . Пријателите зборуваа против портретирањето на Тејт од страна на некои елементи на медиумите. Миа Фароу рече дека е исто толку „слатка и чиста човечка суштество како што некогаш сум знаела“, додека Пети Дјук се сеќаваше на тоа како „нежно, нежно суштество“. Полански презираше толпа новинари на прес-конференција, прашувајќи ги „дали некогаш сте напишале колку е добра?“ [5] Полански изјавил дека почнал да се сомнева во различни пријатели и соработници, а неговата параноја стивнала само кога уапсените биле убијците. Весниците тврдат дека многу холивудски starsвезди се движат надвор од градот, додека други инсталирале системи за безбедност во нивните домови. Доминик Дан потсетил на тензијата. Во септември 1969 година, членовите на „Фамилијата“ на Менсон беа уапсени од неповрзани обвиненија, што на крајот ги доведе властите до пробив за случајот Тејт. Објаснија дека мотивот за убиствата не е идентитетот на жртвите, туку куќата на таа адреса, која претходно беше изнајмена за да го сними продуцентот Тери Мелчер, познаник на Менсон. Во 1994 година, куќата е срушена и на местото се изгради нова куќа со адреса на улица сменета на 10066 Цило диск.[20]

Во почетокот на осумдесеттите години на минатиот век, Стивен Кеј, кој работел за гонење во судењето, се вознемири дека членот на семејството на Менсон, Лесли Ван Хаутен, собрал 900 потписи на петиција за нејзината условна казна. Тој стапи во контакт со мајката на Тејт, Дорис, која рече дека е сигурна дека може да стори подобро, и двајцата поставија рекламна кампања, собраа над 350.000 потписи за поддршка на негирање на условната казна. [5] Иако ван Хаутен се сметал за најверојатен од убијците, по обидите на Кеј и Тејт, нејзината петиција била одбиена. Дорис Тејт стана гласен застапник за правата на жртвите и, дискутирајќи за убиството на нејзината ќерка и запознавајќи други жртви на криминал, ја презеде улогата на советник, користејќи го својот профил за да поттикне јавна дискусија и критика за системот за корекција. [5]

До крајот на животот, таа силно водеше кампања против условната казна на секој од убијците во Менсон и соработуваше тесно со други жртви на насилен криминал. Неколкупати, таа се соочи со Чарлс Менсон на расправата за условно ослободување, објаснувајќи, „Чувствувам дека Шерон треба да биде застапена во таа сослушувачка. Таа се обрати директно на Текс Вотсон за време на изјавата за влијанието на жртвата во 1984 година: „Каква милост, господине, ја покажавте ќерка ми кога молеше за нејзиниот живот? Каква милост и ја покажав на ќерка ми кога рече: Give Дај ми две недели да имам моето бебе, а потоа можеш да ме убиеш?? ... Кога Шерон ќе излезе на помилување? Дали овие седум жртви и евентуално повеќе ќе излезат од нивните гробови ако се изгласате? [5]

Во 1992 година, претседателот Georgeорџ Буш ја призна Дорис Тејт како една од неговите „илјадници светлосни точки“ за нејзината волонтерска работа во име на правата на жртвите. Во тоа време, Тејт беше дијагностициран со малигни тумор на мозокот и нејзиното здравје и сила не успеаја; нејзината средба со Буш го одбележа нејзиниот последен јавен настап. Кога почина подоцна истата година, нејзината најмлада ќерка Патрисија Геј Тејт, позната како Пати, ја продолжи својата работа. Таа придонесе во основањето на Бирото за жртви на злосторството Дорис Тејт во 1993 година, непрофитна организација која има за цел да влијае на законодавството за криминал низ САД и да даде поголеми права и заштита на жртвите на насилен криминал.[21] Во 1995 година, Фондацијата Дорис Тејт Криминал Crimeртви е основана како непрофитна организација за промовирање на јавната свест за судскиот систем и давање поддршка на жртвите на насилен криминал.[22]

Пети Тејт се соочи со Дејвид Гефен и членовите на одборот на „ Гефен Рекордс“ во 1993 година околу плановите за вклучување на песната напишана од Чарлс Менсон на албумот Guns N 'Roses “ на „Спагети инцидент?“ Таа коментираше на новинарката дека компанијата за рекорди „го става Менсон на пиедестал за млади луѓе кои не знаат кому да му се поклони како идол“.[23]

По смртта на Пати од карцином на дојка во 2000 година, нејзината постара сестра Дебра продолжи да го претставува семејството Тејт на сослушувања на условна казна. Дебра Тејт изјави за убијците: „Тие не покажуваат лична одговорност. Тие не го направија помирувањето било еден од членовите на моето семејство. " [5] Таа исто така неуспешно лобираа за нејзината сестра да бидат наградени со ѕвезда на Булеварот на славните .

Полковникот Пол Тејт претпочита да не дава коментари во јавноста; сепак, тој беше постојано присуство за време на судењето за убиството и во следните години присуствуваше на рочиште за помилување со сопругата и им напиша писма на надлежните органи во кои остро се спротивставуваше на секоја сугестија за условна казна. Почина во мај 2005 година.[24][25]

Роман Полански ги предаде сите свои поседи по убиствата, неможејќи да потсети какви било периоди што тој ги нарече „најсреќен што сум бил во мојот живот“. Тој остана во Лос Анџелес се додека не беа уапсени убијците. Неговиот филм Тес од 1979 г. беше посветен „на Шерон“, бидејќи Тејт го прочита Томас Харди Тес на Слоновата Урбервис за време на нејзиниот последен престој со Полански во Лондон и му оставил да го прочита со коментар дека би било добро приказна за нив заедно да се снимаат. Тој се обиде да ја објасни својата мака по убиството на неговата сопруга и нероден син во неговата автобиографија Роман од 1984 година од страна на Полански, велејќи: „Од смртта на Шерон, и покрај појавувањата напротив, моето уживање во животот беше нецелосно. Во моменти на неподнослива лична трагедија некои луѓе наоѓаат утеха во религијата. Во мојот случај се случи спротивното. Секоја религиозна вера што ја имал беше уништена од убиството на Шерон. Тоа ја засили мојата вера во апсурдот “. [7]

Во јули 2005 година, Полански успешно го тужеше списанието Vanity Fair за клевета, откако се тврди дека тој се обидел да заведе жена на пат за погребот на Тејт. Меѓу сведоците кои сведочеа во негово име беа Дебра Тејт и Миа Фароу. Опишувајќи го Полански веднаш по смртта на Тејт, Фароу сведочеше: „За ова можам да бидам сигурен - за неговата рамка на умот кога бевме таму, за тоа што разговаравме, за неговото крајно чувство за губење, за очајот и збунетост и шок и —убов“ loveубов што ја изгуби “. На заклучокот на случајот, Полански прочита изјава, во која се вели делумно, „Споменот на мојата покојна сопруга Шерон Тејт беше во првите редови на мојот ум во донесувањето на оваа акција“.[13]

Убиствата извршени од „Фамилијата“ на Менсон ги опиша социјалните коментатори како еден од дефинираните моменти од 1960-тите. Anоан Дидион напиша: „Многу луѓе што ги познавам во Лос Анџелес, веруваат дека шеесеттите години набрзина завршија на 9 август 1969 година, завршија во точниот момент кога зборот за убиствата на Сило диск патуваше како четка низ заедницата, а во извесна смисла ова е Точно. Тензијата се распадна тој ден. Паранојата била исполнета “. [5]

Работата на Тејт како глумица е преиспитана уште од нејзината смрт, со современи филмски писатели и критичари, како Леонард Малтин, опишувајќи го нејзиниот потенцијал како комичар. Обновената верзија на убијците „Бестрашен вампир“ повеќе личи на намерата на Полански. Малтин го пофали филмот како „близу брилијантен“ и дело на Тејт во „ Не направи бранови и екипажот на потонатиот брод“ како нејзините две најдобри претстави, како и најдобрите показатели за кариерата што можеби ја има воспоставено.[26] Окото на ilаволот со своите натприродни теми и Долината на куклите, со својата презаситена мелодрама, имаат постигнато еден степен на култен статус .

Биографот на Тејт, Грег Кинг, има став што често го искажуваат членовите на семејството Тејт, пишувајќи во Шерон Тејт и Менсон Мардас (2000): „Вистинското наследство на Шерон не лежи во нејзините филмови или во нејзината телевизиска работа. Фактот што, денес, жртвите или нивните семејства во Калифорнија се во можност да седнат пред оние осудени за кривично дело и да имаат глас во казната на судења или на сослушувања на условна казна, во голема мера се должи на работата на Дорис [и Пати] Тејт. Нивните години на посветеност на сеќавањето на Шерон и посветеноста на правата на жртвите   ... помогнаа да се трансформира Шерон од обична жртва, [и] да се врати човечкото лице на едно од најозлогласените злосторства на дваесеттиот век. “ [5]

Во 2012 година беше објавена книгата Немирни души . Автор на Алиса Статман, близок пријател на Пати Тејт, две кратки поглавја во книгата ги напиша внуката на Шерон, Бри Тејлор Форд, ќерка на покојниот Пети Тејт Форд. Книгата содржи делови од недовршената автобиографија на таткото, мајката и сестрата на Шерон, Пети, заедно со сопственото „лично толкување [на] на Статман.[27] Дебра Тејт ја доведе во прашање вистинитоста на книгата.[28]

Книга за маси за кафе од Дебра Тејт, наречена Шерон Тејт: Сеќавање, беше објавена на 10 јуни 2014 година. Тоа е прва книга за Тејт која е посветена исклучиво на нејзиниот живот и кариера, без да ја покрива нејзината смрт, нејзините последици или настаните што доведоа до тоа.[29]

Во 2019 година, Once Upon a Time ... во Холивуд, беше објавен филмот Квентин Тарантино, делумно прикажувајќи го животот на Шерон Тејт, во игра на Маргот Роби . Филмот обезбедува ревизија на настаните што доведоа до смрт на Тејт од страна на Менсонс, што е спречено во филмот, како резултат на дејствијата на другите ликови во делото.[30]

Во поп културата[уреди | уреди извор]

Во 2009 година американскиот современ уметник ereереми Кенион Локиер Корбел ја претстави сеопфатната изложба на мешани медиуми за уметност ИКОН: Loveивотна Loveубов и Стил на Шерон Тејт : Во чест на 40-годишнината од поминувањето на Тејт. Со благослов на семејството Тејт, Корбел создаде 350-те парче историска уметничка изложба во која се слави стилот и животот на Тејт. Презентацијата заснована на уметност и мода прикажа слики на никогаш неоткриената гардероба на Тејт од дизајнерите како Кристијан Диор, Теа Портер, Оси Кларк и Ив Сен Лоран .[31][32]

Книга на сестрата на Тејт, Дебра Тејт,[33] наслов Шерон Тејт: Сеќавање, беше објавена во 2014 година.[29]

 • Тејт беше портретирана од глумицата Кејти Касиди во хорор филмот во 2016 година „ Волците на вратата“, лабаво заснована врз убиствата на семејството Менсон .
 • Во 2017 година, Рејчел Робертс го прикажа Тејт во седмата сезона на американски хорор приказна .
 • Филмот во 2018 година Чарли Сајс го прикажа Тејт портретиран од Грејс Ван Дин .
 • Исто така во 2018 година, потврдено е дека режисерот Даниел Фарандс работи на адаптација насловена „ The Haunting of Sharon Tate“, а Хилари Даф го игра титуларниот лик.[34] Филмот беше објавен на 5 април 2019 година.
 • Маргот Роби го прикажува Тејт во филмот 2019 Еднаш, еднаш во холивуд, во режија на Квентин Тарантино, кој се базира делумно на убиствата во Менсон.[35]
 • Кејт Босворт е поставена да го глуми Тејт во претстојниот биописки Тејт наСкапонски камења “, што ќе го режира Мајкл Пол .

Музика[уреди | уреди извор]

Тејт е намален со името во почетните линии на песната „It's Too Late“ од Theим Керол Бенд . Таа е исто така делумно име на панк- групата Шерон Тејт Бејби (1987-1993).[36]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Список на глумечки претстави во филм и телевизија
Наслов Година Улога Белешки
Барабас 1961 година Патричанец во Арена Безценето
Авантурите на еден млад човек од Хемингвеј 1962 година Кралица Бурлеска Безценето
Беверли Хилбили 1963–65 година Etенет Трего ТВ серии, 15 епизоди
Господин Ед 1963 година
 • Telephone Operator
 • Sailor's Girl
 • TV series, episodes:
 • "Love Thy New Neighbor"
 • "Ed Discovers America"
Американизација на Емили 1964 година Прекрасна девојка Безценето
Човекот од У.Н.Ц.Л.Е 1965 година Терапевт Епизода: „Девојките од Назарон“
Песочник 1965 година Прекрасна девојка Безценето
Окото на ѓаволот 1966 година Одиле де Карај
Ужасни убијци на вампири 1967 година Сара Шагал
Не прави бранови 1967 година Малибу
Долината на куклите 1967 година Ennенифер Норт Номиниран - награда Златен глобус за најперспективен новоособено - женски
Бебе од рузмарин 1968 година Гостин на забава Гласини; Безценето
Упадната екипа 1968 година Фреја Карлсон
Тринаесет столици </br> (исто така познат како 12 + 1) 1969 година Пат Објавен постхумно, (последна филмска улога)

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Портал: „Голем Лос Анџелес“

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Sandford, C. (2009). Polanski: A Biography (шведски). St. Martin's Press. ISBN 978-0-230-61176-4. Посетено на December 24, 2016.
 2. Goble, A. (1999). The Complete Index to Literary Sources in Film. De Gruyter. ISBN 978-3-11-095194-3. Посетено на December 24, 2016.
 3. Paul Tate, 82; Investigated Murder of Daughter Sharon Tate. Los Angeles Times (May 24, 2005).
 4. Debra Tate. Twitter. Retrieved August 21, 2019
 5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 5,16 5,17 5,18 5,19 5,20 5,21 5,22 5,23 5,24 5,25 5,26 King 2000.
 6. Sanders, Maxine (2008). Fire Child: The Life and Magic of Maxine Sanders, Witch Queen. Oxford: Mandrake Press. Page 107-108.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 7,6 Polanski 1984.
 8. „Studio to auction star contracts“. BBC News. December 20, 2006. Посетено на April 7, 2007.
 9. Columbus, Johnny (June 1968). „Sharon Tate – Venus on a Treadmill“. Photo Screen. Архивирано од изворникот на October 23, 2009. Посетено на October 10, 2009.
 10. Crowther, Bosley (December 16, 1967). „Valley of the Dolls“. The New York Times. Посетено на July 13, 2005.
 11. „The New American Beauties“. Newsweek. March 4, 1968. Архивирано од изворникот на October 24, 2009. Посетено на October 10, 2009.
 12. Ebert, Roger (December 27, 1967). „Valley of the Dolls“. Chicago Sun-Times. Посетено на July 13, 2005.
 13. 13,0 13,1 Evans, Peter (July 24, 2005). „Sufferings of the great seducer“. The Sunday Times. Архивирано од изворникот на January 14, 2013. Посетено на August 11, 2005.
 14. Amburn, Ellis (2003). The Sexiest Man Alive: A Biography of Warren Beatty. Virgin Books. ISBN 1-85227-919-2.
 15. Canby, Vincent (February 6, 1969). „The Screen: Matt Helm Back in Town“. The New York Times. Посетено на October 10, 2009.
 16. „Sharon Tate“. Golden Globes.org. Архивирано од изворникот на May 24, 2012. Посетено на July 16, 2005.
 17. „Golden Laurel Awards 1968“. Посетено на January 4, 2010.
 18. „Sharon's Biography — The Tide Turns“. SharonTate.net. Посетено на July 16, 2005.
 19. Life Magazine, August 29, 1969, pp. 42–48.
 20. „Manson: An Oral History – Los Angeles Magazine“. LAMag.com. July 1, 2009. Посетено на January 28, 2018.
 21. Doris Tate Crime Victims Bureau Retrieved July 13, 2005.
 22. „The Doris Tate Crime Victims Foundation“. January 25, 2007. Архивирано од изворникот на February 7, 2007.
 23. Quintanilla, Michael (January 10, 1994). „Promises to Keep: Patti Tate Leads a Justice Crusade in the Name of Her Sister Sharon“. Los Angeles Times. Посетено на July 13, 2005.
 24. „Obituary ... Sharon Tate, murdered by Charles Manson followers ... father dies“. New Criminologist. May 24, 2005. Архивирано од изворникот на November 8, 2006.
 25. "The Story of the Tate Family". Tate Family Legacy website. Retrieved September 27, 2009.
 26. Maltin, Leonard (1998). Leonard Maltin's Movie and Video Guide. Signet Publishing. ISBN 0-451-19288-5.
 27. Restless Souls, Author Alisa Statman, Published 2012, Publisher HarperCollins Publishers, LLC
 28. „Debra Tate Official Statement Re: Alisa Statman Book Restless Souls“. Посетено на May 7, 2013.
 29. 29,0 29,1 Tate, Debra. „Sharon Tate's Sister Remembers Her Beautiful Life (PHOTOS)“.
 30. VanDerWerff, Emily Todd (August 15, 2019). „Once Upon a Time in Hollywood's many, many controversies, explained“. Vox. Посетено на January 2, 2019.
 31. „Restoring Sharon Tate“. latimes.com. August 9, 2009. Посетено на November 11, 2011.
 32. „KTLA News“. KTLA News. August 9, 2009. Посетено на January 16, 2015.
 33. „Photo of Debra Tate“. bp.Blogspot.com. Посетено на January 28, 2018.
 34. „Hilary Duff's Next Role Is Very, Very Far From Lizzie McGuire“. Refinery29.com. Посетено на January 28, 2018.
 35. McDonald, Dani (March 16, 2018). „Margot Robbie confirms she will play Sharon Tate in Quentin Tarantino movie“. Stuff.co.nz. Посетено на March 17, 2018.
 36. „Sharon Tate's Baby – ChicagoPunk“. punkdatabase.com. Посетено на 2019-08-21.

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Leaming1981“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „BugliosiGentry1974“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Sanders2002“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]