Шендеровка (Липовечки реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шендеровка
Шендерівка
Шендерівка1.jpg
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°24′31″N, 28°54′55″E

Општи податоци
Име
- изворно
Шендеровка
  Шендерівка
Поштенски број 22520
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Липовечки реон
Географија
Површина 1,387 км²
Надморска височина 290 м
Население
Население 231

Шендеровка (украински: Шендерівка) е село во Украина, Липовечки реон, Виничка област.