Прејди на содржината

Шенбиел-Агсбах

Координати: 48°17′31″N 15°24′43″E / 48.2919° СГШ; 15.4119° ИГД / 48.2919; 15.4119
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенбиел-Агсбах
Schönbühel-Aggsbach
Дворецот Шенбиел
Дворецот Шенбиел
Грб на Шенбиел-Агсбах
Карта
ЗемјаАвстрија
ПокраинаДолна Австрија
ОкругМелк
Управа
 • ГрадоначалникЕрих Рингзајс (ÖVP)
Површина[1]
 • Вкупна28,37 км2 (1,095 ми2)
Надм. вис.&10000000000000210000000210 м
Население (2018-01-01)[2]
 • Вкупно981
 • Густина0,35/км2 (0,90/ми2)
Пошт. бр.3392, 3642
Повик. бр.02753
Мреж. местоschoenbuehel.at

Шенбиел-Агсбах (германски: Schönbühel-Aggsbach) — општина во округот Мелк на сојузната покраина Долна Австрија.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината опфаќа осум села, наведени со нивното население (1 јануари 2018[3]):

 • Агсбах-Село (Aggsbach-Dorf, 399 жит.)
 • Агштајн (Aggstein, 63 жит.)
 • Берргинг (Berging, 78 жит.)
 • Волфштајн (Wolfstein, 56 жит.)
 • Гшвент (Gschwendt, 0 жит.)
 • Зиделграбен (Siedelgraben, 3 жит.)
 • Хуб (Hub, 65 жит.)
 • Шенбиел на Дунав (Schönbühel an der Donau, 317 жит.)

Население[уреди | уреди извор]

Ова е состојбата на населението во општината во текот на три десетлетија:

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19711.017—    
19811.051+3.3%
19911.045−0.6%
20011.033−1.1%

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Dauersiedlungsraum der Gemeinden Politischen Bezirke und Bundesländer - Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 10 март 2019.
 2. „Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 9 март 2019.
 3. Статистика Австрија: Население на 1 јануари 2018 г. по населени места, (Ексел)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

48°17′31″N 15°24′43″E / 48.2919° СГШ; 15.4119° ИГД / 48.2919; 15.4119