Шемседин Хазири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шемседин Хазири
Shemsedin Haziri
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Шемседин Хазири (албански: Shemsedin Haziri; Шипковица, Тетовско) е поранешен член на ОНА.

Во текот на конфликтот во Македонија бил раководител на огранокот во диаспората на ОНА. Одговорен бил за фондот „Национална слобода“, за јужна Германија[1].

Во февруари 2010 година бил ослободен односно амнестиран од затвор по налог на македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2010-06-08. Посетено на 2011-02-18.