Шема за зеленчукова кошница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кутија со зеленчук

Шема за зеленчукова кошница е операција која испорачува свежо овошје и зеленчук, честопати локално одгледувано и органско, директно на клиентот или на локално место за собирање. Обично, производите се продаваат како тековна претплата на седмица, а понудата може да варира според сезоната.

Првата шема за органска зеленчукова кошница била создадена од Гај Вотсон во 1987 година,[1] кој испорачува свеж производ на локално ниво од фармата Риверфорд. Овие шеми обично ги управува одгледувачот или мала задруга. Постојат околу 600 вакви шеми кои работат во Велика Британија[2] и до почетокот на 2007 година, според Здружението на почви, продажбата преку вакви шеми била поголема од 100 милиони фунти годишно.[3]

Многу шеми се водат на локална или регионална основа, доставувајќи храна директно од производителот до потрошувачот. Други шеми нудат испорака на национално ниво, со производи обезбедени од мрежа на земјоделци, задруги и трговци што ја негираат локалната припадност на храна на овие шеми. Некои британски супермаркети, исто така, започнаа да нудат зеленчукови кошници.[2]

Како функционира[уреди | уреди извор]

Шемата обично работи по претплата. Клиентот се регистрира до недела или две недели за испорака на свеж зеленчук и овошје. Содржината варира според изборот на давателот врз основа на сезоната и достапност. Некои шеми нудат можност за набавка на дополнителни производи што треба да се испорачаат заедно со зеленчуковата кошница, како што се млечни производи и месо.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Why organic?“. www.riverford.co.uk. Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на 2019-08-23.
  2. 2,0 2,1 „Boxes of delight“. BBC Green. Архивирано од изворникот на June 14, 2013. Посетено на 2008-08-10.
  3. „How to set up a vegetable box scheme“. The Soil Association. 2007. Архивирано од изворникот на May 17, 2008. Посетено на 2008-08-10.
  4. Wyke, Nick (March 3, 2008). „Top 35 organic box schemes in the UK“. London: Times Online. Посетено на 2008-08-11.