Шеде (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шеде
Weser Hilwartshausen.jpg
Везер кај Хилвартсхаузен со устието на Шеде (долу лево)
Место Долна Саксонија, Германија
Должина 13,0 км [1]
Извор во Брамвалд кај Бирен
51°17′05″ N; 9°24′11″ E / 51.2846° N; 9.403° E / 51.2846; 9.403Координати: 51°17′05″ N; 9°24′11″ E / 51.2846° N; 9.403° E / 51.2846; 9.403
Висина на изворот околу 300 м над мор. ниво
Утока спроти Хилвартсхаузен во Везер
51°15′57″ N; 9°23′01″ E / 51.2658° N; 9.3836° E / 51.2658; 9.3836
Висина на утоката околу 110 м над мор. ниво
Спуст ~ 190 м
Слив Везер
Леви притоки Тилебах

Шеде (германски: Schede) — река во јужниот дел на сојузната покраина Долна Саксонија, Германија, десна притока на реката Везер.

Тек[уреди | уреди извор]

Шеде извира во јужниот дел на Брамвалд. Нејзиниот извор се наоѓа на околу 1 километар југозападно од јадрото на општината Бирен на околу 300 метри надморска височина во месноста Браукборн (Braukborn). Изворот на Шеде годишно има издашност од 0,1 до 1 литар во секунда. Исто така, од Бирен извира и реката Ниме, уште една притока на Везер.

Шеде, која поминува низ Природниот парк Минден, на почетокот тече кон североисток кон Бирен. Потоа, тече кон југоисток низ Данкелсхаузен (дел од Шеден), а подоцна и низ самиот Шеден. Потоа, поминува Шеде низ селото Нидершеден.

Потоа поминува низ Миленхаузен (дел од градот Хан. Минден). Потоа тече низ Фолкмарсхаузен (дел од градот Хан. Минден).

Западно од Фолкмарсхаузен се влева во Везер на околу 110 метри надморска височина.

Јулска поплава[уреди | уреди извор]

Во долината на Шеде за време на Јулската поплава, која се случила на 16/17 јули 1965 година, во Фолкмарсхаузен била поплавена една фабрика, која била тешко оштетена.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Niedersächsisches Landesverwaltungsamt: Topographische Karte 1:50000 – Normalausgabe – L4524 Göttingen und L4522 Hannoversch Münden, Hannover 1996, ISBN 3-89435-542-5
  2. Göttinger Tageblatt Nr. 165 vom 19. Juli 1965: Schäden gehen in die Tausende

Надворешни врски[уреди | уреди извор]