Шеги (музичар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шеги
Шеги во 2018 година
Роден(а)Орвил Ричард Бурел
22 октомври 1968
Кингстон, Јамајка
Занимање
 • рапер
 • пејач
 • диџеј
Активен период1992–денес
СопружникРебека Пакер (в. 2014)
Деца5, меќу кои и Роб Бенкс

Орвил Ричард Бурел (англ. Orville Richard Burrell; роден на 22 октомври 1968 година),[1] познат по неговото уметничко име Шеги (англ. Shaggy), е јамајкански реге рапер, пејач и текстописец. Негови најпознати песни се: „It Wasn't Me“, „Boombastic“, „In The Summertime“, „Oh Carolina“ и „Angel“. Седумпати бил номиниран за Греми награди, а ја освоил двапати за најдобар реге албум со Boombastic во 1996 година и 44/876 со Стинг во 2019 година, во 2002 година ја добил и Брит наградата за најдобар меѓународен машки соло пејач.

Во 2007 година, бил награден со јамајкански Орден за исклучителност со чин командант. Во 2022 година, добил почесен докторат на уметности од Универзитетот Браун.[2]

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Орвил Бурел е роден на 22 октомври 1968 година во Кингстон.[1] Детството го поминал во Бруклин, Њујорк. За време на воениот рок учествувал во Заливската војна.[3] Шеги одлучил да започне музичка кариера и негов прв хит во 1993 година била песната „Oh Carolina“, која се појавила во филмот Сливер.[1] Во 1995 година имал огромен успех со песната „Boombastic“, [1] тематската мелодија на популарната реклама за Левис.[4]

Во 1999 година, Virgin Records му го раскинала договорот за снимање зошто сметале дека најверојатно нема да издаде уште една песна успешна како „Boombastic“. [5] Тој потпишал со MCA Records и следната година го издал албумот Hot Shot. На албумот се неговите големи хит-песни „It Wasn't Me“ и „Angel“. Двете песни се нашле на врвот на Billboard Hot 100 и на топ-листите ширум светот; биле на прво место во ОК, Ирска, Шкотска и Франција, меѓу другите.[1] Албумот Hot Shot дебитирал на прво место на Билборд 200, и имал осумкратен платинест тираж сертифициран од страна на Здружението на музички сниматели на Америка (RIAA), како и платинест или повеќекратен платинест тираж во многу други земји. На крајот на годината Билборд го рангирал како втор најуспешен албум за 2001 година.

Неговите следни два албума, не биле успешни и неговата популарност во САД почнала да опаѓа.[6][7]

Шеги во 2006 година

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • Pure Pleasure (1993)
 • Original Doberman (1994)
 • Boombastic (1995)
 • Midnite Lover (1997)
 • Hot Shot (2000)
 • Lucky Day (2002)
 • Clothes Drop (2005)
 • Intoxication (2007)
 • Shaggy & Friends (2011)
 • Summer in Kingston (2011)
 • Rise (2012)
 • Out of Many, One Music (2013)
 • Wah Gwaan?! (2019)
 • Christmas in the Islands (2020)
 • Com Fly Wid Mi (2022)

Албуми во соработка[уреди | уреди извор]

 • 44/876 со Стинг (2018)

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Греми награди[уреди | уреди извор]

година Номинирано дело Награда Исход
1996 Boombastic Најдобар реге албум Победничка
2002 „It Wasn't Me" featuring Rikrok Најдобра поп соработка со вокал Номинирана
2006 Clothes Drop Најдобар реге албум Номинирана
2008 Intoxication Номинирана
2012 Summer in Kingston Номинирана
2015 Out of Many, One Music Номинирана
2019 44/876 Победничка

Американски музички награди[уреди | уреди извор]

година Номинирано дело Награда Исход
2002 Shaggy Омилен машки поп/рок изведувач Номинирана
Омилен рап/хип-хоп изведувач Номинирана
Награда од интернет обожаватели Номинирана

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Huey, Steve. „Shaggy Songs, Albums, Reviews, Bio & More“. Allmusic. Посетено на June 30, 2022. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „huey“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „huey“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „huey“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. Clark, Brian. „Brown to confer nine honorary degrees during Commencement and Reunion Weekend“. News from Brown. Brown University. Посетено на May 15, 2022.
 3. Anderson, Jon R. (July 5, 2015). „Shaggy's weed-fueled strategy for defeating ISIS“. Militarytimes.com. Посетено на April 23, 2018.
 4. „Shaggy – Biography of Shaggy“. PoemHunter.com. November 3, 2012. Посетено на November 3, 2012.
 5. "The Story of 'It Wasn't Me' by Shaggy". Vice, July 10, 2020, via YouTube.
 6. Празен навод (help)
 7. Orshoski, Wes (2007-10-27). „Shaggy reconnects with reggae roots on indie debut“. Reuters (англиски). Посетено на 2023-01-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]