Прејди на содржината

Шебешќен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шебешќен (унгарски: Sebestyén) е машко име кое се користи во унгарскиот јазик. Потекнува од грко-латинскиот Себастијан и значење му е: Оној од градот Себастеја; возвишен.

Именден[уреди | уреди извор]

Варијации[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Имиња[уреди | уреди извор]

  • Тиноди Лантош Шебешќен (Tinódi Lantos Sebestyén). средновековен унгарски композитор.

Презимиња[уреди | уреди извор]

  • Марта Шебешќен (Sebestyén Márta), унгарска пејачка,
  • Себе Ференц (Sebő Ferenc), унгарски пејач, композитор,

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]