Прејди на содржината

Швитурио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швитурио
Поглед кон салата
Место Клајпеда, Литванија
Започнат октомври, 2009
Отворен 28 јули, 2011
Сопственик Швитурио, Општина Клајпеда
Цена на изградбата 16 милиони
Архитект AB „Miestprojektas“ Kaunas
Игра КК Нептунас
Гледачи Кошарка: 5 486
Хокеј: 4,416
Концерти: 7,450
Бокс натпревари: 6,512

Швитурио (литвански: Švyturio Arena, беспадежно: Švyturys Arena) — универзална арена во градот Клајпеда, Литванија, која моментално е во фаза на изградба. Сместивоста на арената која има облик на катамаран е 5.486 седишта за кошаркарските натпревари, a 7.450 седишта за концерти. Наречена е по нејзиниот спонзор, пиварницата „Швитурис“ (Švyturys), при што „Швитурио“ е падежниот облик на името.

Планирано е во арената „Швитурио“ се одржале натпреварите од групата Д на 37 Европското првенство во кошарка кое во 2011 година се одржало во Литванија.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]