Шверц (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Шверц)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шверц (Саксонија-Анхалт)
Градски дел во Ландсберг
Грб на Шверц (Саксонија-Анхалт)
Шверц (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Шверц (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ландсберг
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 94 м
Население 541  (31 декември 2006)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06188
Повик. бр. 034604
Портал www.schwerz-saalkreis.de
Местоположба на градски дел Шверц (Саксонија-Анхалт) во рамките на Ландсберг
Карта
Координати 51°33′52″N 12°8′1″E / 51.56444° N; 12.13361° E / 51.56444; 12.13361Координати: 51°33′52″N 12°8′1″E / 51.56444° N; 12.13361° E / 51.56444; 12.13361

Шверц е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ландсберг.