Швајцарска музика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Швајцарија има изразен културен идентитет, и покрај разновидноста на германски, француски, италијански, ретормански и други етникуми. Религиозната и народната музика доминирале во земјата сè до 17 век, со раст на производството на други видови музика.

Фолк музика[уреди | уреди извор]

Lute tablatures од 16-от век се реконструирани во автентични инструментални аранжмани; сепак, првиот голем извор на информации доаѓа од збирките народни песни од 19 век и работата направена од музикологот Хани Кристенn. Една од најстарите варијанти на народна музика беше швајцарската песна „Kühreihen“, земјоделска Alpine песна во Lydian mode. Традиционалните инструменти вклучуваа alphorn, hammered dulcimer, fife,hurdy-gurdy, кастанети, rebec, bagpipe, cittern и шалмај.

На почетокот на 19 век, швајцарската народна музика во голема мерка ја изведуваа ансамбли направени од патнички музичари и соло акти со употреба на инструмент, со само неколку дуоа. Во 1830-тите, сепак, швајцарската војска била реорганизирана, што довело до формирање на дувачки оркестри кои користеле современи инструменти. Овие инструменти, претежно месинг или ветер, биле изградени многу подобро од оние што ги свиреле патници, а музичарите ги враќале во своите села. Локалните играчи се придружија на овие ансамбли, кои свиреа танцувачка музика за фестивали и други прослави. Стилови за танцување вклучуваа schottisch, мазурка, валцер и полка.

Во 1829 година, хармониката била измислена во Виена, а се проширила во Швајцарија до 1836 година. Хармониката беше популарна затоа што беше релативно едноставна за свирење и ефтина за стекнување, и требало еден музичар да ја свири мелодијата и придружбата. До 1850-тите, хармониката била составен дел од швајцарската народна музика, а полупрофесионалните ансамбли се појавувувале за да играат на големи социјални танци. Заедно со дувачките оркестри, беа и гудачки инструменти како виолина и контрабас. Хармониката, сепак ги замени двете виолини кои станаа стандардни.

По Првата светска војна, Швајцарија стана посилно урбанизирана и музиката се пресели во градовите како Цирих. Руралната народна музика стана најпопуларен стил кај публиката од средната класа, а музичари како Joseph Stocker ("Stocker Sepp") станаа познати низ целата земја. Stocker знаеше дека на неговата публика и се допаѓа егзотичната привлечност на руралната музика и затоа тој купил традиционални носии од Unterwalden за неговиот бенд. Ова било почеток на laendlermusic.

Во урбаните области на Швајцарија, народната музика започнала да се меша со нови стилови, како џез и фокстрот, додека саксофонот го замени кларинетот. Почнувајќи од 1930-тите, швајцарската влада започна да го охрабрува националниот идентитет, различен од Германија и другите соседи. Laendlermusic се поврза со овој идентитет и стана уште попопуларен.

По Втората светска војна, сепак, laendlermusic брзо стана помалку популарна со приливот на увезени стилови. Областа исто така растела поразновидна, со повеќе стандардизирани формати на бендови и четири или пет типови танци на репертоарот. До 60-тите години на минатиот век, триото што се состоеше од две хармоника и контрабас биле најчестиот формат, а многу Швајцарци сметаа дека е граѓанска должност да се зачува оваа традиција. Сè уште има популарни изведувачи, како што се Res Schmid, Willi Valotti, Markus Flueckiger, Dani Haeusler и Carlo Brunner.

Во текот на доцните 1990-ти, а особено во 2000-тите од околу 2008 година до денес, семејниот бенд Oesch's die Dritten, a yodeling family од Bernese Oberland е со успех. Нивниот формат е Schwyzeroergeli (мала хармоника) свирена од Hans Oesch, гитара, електричен бас и голема хармоника. Со нив се соочува Melanie Oesch.

Народна музика од Appenzell[уреди | уреди извор]

Руралниот регион Appenzell е главен центар на народната музика. Додека другите делови на Швајцарија ја усвојувале хармониката (Langnauerli и Schwyzerörgeli ) во XIX век, Appenzell ја чуваше виолината и hammered dulcimer. Гудачката музика од Appenzell е популарна низ цела Швајцарија. Во неговиот оригинален аранжман (две виолини, дулмер, виолончело, контрабас ) што е од големо значење, додека хармоника и пијано се исто така вклучени во некои формации.

Поп и рок[уреди | уреди извор]

1960-тите[уреди | уреди извор]

Подоцна во 20 век, во 1960-тите, популарноста на рокенролот, или beat music беше популарна, која достигнала врв во 1968 година со издавањето на "Heavenly Club" на Les Sauterelles. Популарноста на швајцарската карпа започна во 1957 година, кога Hula Hawaiians го вклучија rockabilly, поставувајќи ја сцената за растот на раните 1960-ти. Франкофонскиот дел од Швајцарија наскоро се најде со француски French stars како Johnny Hallyday, а наскоро и швајцарските уметници како Les Aiglons, Larry Greco и Les Faux-Frères станале големи уметници.

Во 1964 година, поп-музиката инспирирана од Битлси го зазеде континентот, раселувајќи го претходниот инструментален рок и инспирирани музички битки во Базел, главниот град на швајцарскиот рок. Швајцарските бендови во истиот калап ги вклучувиле „16-те жици“ и Pichi, а глумите на германски јазик наскоро доминираа на теренот. Потоа, Цирих стана центар на иновации, користејќи ги блузот на Chris Lange, истражувањата во Русија, Боб Дилан од Хајнер Хеп - инспириран од фолкот и поп-славата на Toni Vescoli. Другите швајцарски уметници од тој период вклучуваат R&B чин The Nightbirds од Locarno, light rock stars The Wild Gentlemen, The Blue Sounds и поп-групата Marco Zappa & the Teenagers. Во 1967 година, уметници како Mani Matter, Franz Hohler, Sergius Golowin и Kurt Marti започнаа да основаат швајцарско-германски дијалектен рок, славејќи ги нивните посебни национални идентитети. Додека други како Roland Zoss и Tinu Heiniger пееја на германски јазик.

До 1968 година е застапен швајцарскиот рок, а уметниците ги истражуваа звучните иновации. На пример, прозорецот на Barry Window го користел soul и Indian music за да направи рок, додека The Sauterelles ја истражува музиката.

1970-тите години[уреди | уреди извор]

Прогресивна музика формирана од 70-тите години на минатиот век, кога џезот, блузот и другите жанрови биле комбинирани со социјално освестени текстови, необични солови и мачо позирање. Првиот бенд на прогресивниот рок бум беше супергрупата Flame Dream, Krokodil и наскоро следеа The Shiver and Brainticket. Студиото Sinus во Берн и инженерите Eric Merz и Peter McTaggart, станаа центар на иновации до средината на 1970-тите.

1973 година го виде првиот комерцијално издание на дијалект рок со Rumpelstilz е "Warehuus Blues"; бендот влезе во мејнстримот во 1976 година со објавувањето на реге -влијателниот chart-topper Füüf Narre im Charre.

Подоцна во деценијата, хард рок-от станал популарен и Toad наскоро воспоставил швајцарска сцена со деби-синглот "Stay!", Поставувајќи ја сцената за Krokus, најпопуларната рок-група во историјата на швајцарската музика во 1980 година. Исто така, бендови како The Swiss Horns, Red Devil Band и Circus од Базел ја продолжија музиката во експериментална форма и ги проширија музичките граници на швајцарскиот панк рок. Во 1976 година, мала група швајцарски панкери започнале да ја прилагодуваат американската и британската панк рок сцена. Бендови како Kleenex, Dieter Meier, The Nasal Boys, Troppo, TNT, Dogbodys и Sick, сите од Цирих, како и Glueams ( Берн ) и Sozz (Büren) ја претставуваа швајцарската панк и сцената од 1970-ти.

Kleenex - покрај британските бендови The Slits and The Raincoats - беше една од првите три женски групи од ерата на Панк, објавена во ноември 1978 година нивниот прв сингл / EP со четири песни. Со мешавина на уметничко-школо, гламур и панк бучава, тие се обидоа да го свртат вниманието на John Peel и станаа првиот хит на извозот на Swiss Wave. Тие стигнаа до британските графикони и добија договор со Rough Trade Records.

1980-тите години[уреди | уреди извор]

Во текот на 1980-тите Швајцарија произведе голем број метални бендови. Швајцарскиот бенд, Celtic Frost, најпознат по прогресијата на стилот и авангардното прифаќање на екстремна музика, започна во раните 1980-ти како Hellhammer и наскоро стана водечки heavy metal бенд во Швајцарија. Тие заедно со уште неколку бендови ги поставија темелите на модерниот метал во Швајцарија. Поврзано со Селтик Фрост е technical thrash metal трио Coroner, кои беа патишта за Celtic Frost. Кон крајот на 80-тите години на минатиот век се формираше black metal група Samael, која се претвори во индустриска метал група.

На почетокот на 80-тите години на минатиот век, швајцарските new wave бендови развиле свој индивидуален музички стил, а некои од нив станале меѓународно познати, особено Kleenex / LiliPUT и Yello во Велика Британија и САД, или Grauzone и mittageisen во Германија. Grauzone стигнале до австриските и германските топ листи со нивниот NDW-hit “Eisbär”. Mittageisen го објавил во јануари во 1985 година со нов електро-звук. Синглот го најде патот до легендарната емисија на John Peel на BBC Radio 1 и стана инди-диско хит. Други познати швајцарски пост-панк / new wave бендови се Blue China, The Vyllies и The Young Gods . Формирана во 1985 година од вокалистот Franz Treichler, групата користеше дигитално земање примероци за да создаде интензивно спојување на класичната и рок-музиката и станаа пионери на индустриската музика. Англискиот музички печат реагираше ентузијастички и Melody Maker го направи првиот истоимен албум на групата за „Албум на годината“.

Во 1983 година се појавија екс-трем-нормалните изданија "Warum" и "Welcome to Switzerland", кои направија револуција во Bernese rock, додавајќи карактеристични трендови на дијалект. По нив следеа Зури Вест и други бендови.

Во 1986 година, дуото Double стана првиот швајцарски чин што се појави на Топ 40 топ листи во САД со својата песна "The Captain of Her Heart".

Од 1980-тите, швајцарскиот jazz продолжи да се формира. Значајни експоненти на швајцарската џез-сцена се саксофонистот Fritz Renold или трубачот Franco Ambrosetti . Stephan Eicher е популарен фолк рок-музичар, кој се прослави во средината на 80-тите години на минатиот век и се здоби со популарни следбеници низ цела Европа во 90-тите години на минатиот век.

90-тите години на минатиот век[уреди | уреди извор]

Во 90-тите години на минатиот век, многу рапери и диџеи започнаа да влијаат на музичката сцена во Швајцарија. Како што е Black Tiger од Базел, првиот рапуваше на дијалект на швајцарски германски јазик. Sens Unik од Renens (предградие на Лозана) се една од најважните рап групи, спојувајќи го хип-хоп со влијанија од многу други стилови. Дури и нивното прво EP вклучуваше патека на шпански јазик, заради шпанското наследство на MC Carlos и Galego. Electronica е исто така дел од швајцарското музичко искуство, првиот албум на Yello излезе во 1979 година, во 1980-тите, Touch El Arab постигна хит во неколку европски земји со песната "Muhammar". Продуцентот Pat Jabbar од Базел основаше своја дискографска куќа Barraka el Farnatshi кон крајот на осумдесеттите, посветена на музика од арапскиот свет (особено Мароко) мешана со музика за танцување од запад. Додека повеќето дела на музичарите се засноваа на современа англосаксонска музика, кантавторката Christine Lauterburg ја презеде традиционалната народна музика во Швајцарија и ја спои старата домашна песна со поп и елементи на електронска музика. Со својата верзија на класичната швајцарска песна „S'Vreneli vom Guggisberg“, таа предизвика и пофалби.

Еден од најпопуларните швајцарски пејачи и изведувачи на изведба е DJ Bobo (роден René Baumann).

Појавувајќи се на почетокот на 90-тите години, групата Gotthard еволуираше и стана водечка швајцарска рок група и еден од најпознатите бендови во Европа. Со вкупно 8 студиски албуми, 2 компилациони албуми и 2 албуми во живо (од кои едниот е исклучен од струја), тие го сменија својот стил од хард рок во возрасен современ рок. Во моментов се многу популарни во Швајцарија, но исто така и во Германија, Австрија, Италија и Бразил. Nic Maeder се приклучил на бендот и во 2012 година, тие гостуваа низ целиот свет со нивниот нов албум Firebirth.

2000-тите[уреди | уреди извор]

Некои швајцарски музичари всушност уживаат светска репутација, со комерцијален успех. Електронската електронска музика игра голема улога (особено хаус и денс музика), поради некои уметници како DJ Antoine, Remady, Yves Larock или Mike Candys. Некои популарни акти во Швајцарија денес се групата Neue Deutsche Härte, Metallspürhunde, The Dandies, Paysage D'Hiver, Man-L и Celtic Metal групата Eluveitie.[се бара извор] Thomas Gabriel Fischer неодамна го раздели Celtic Frost и формираше нова група, Triptykon ,[се бара извор] играјќи стил сличен на неодамнешниот материјал на Celtic Frost.[се бара извор]

2010-тите[уреди | уреди извор]

Во 2010 година, швајцарскиот маткор бенд „Knut“ го издале својот 4-ти целовечерен албум „Wonder“, на Hydra Head Records.

Една од највидливите групи од Швајцарија во поновата историја, „Zürich's Tj Toðdler“, започнале да изведуваат насловни верзии на популарни уметници за снимање во 2012 година, и оттогаш започнале да компонираат своја поп-музика. Нивната музика е длабоко вкоренета во швајцарската народна музичка култура, бидејќи издадоа два албума во живо како шампион на нивната татковина, „The Music of Switzerland“ и „The Music of Switzerland“ од 2013 година, обете објавени во САД на Family Recordings. Дополнително, голем дел од нивните уметнички дела содржат швајцарски националистички слики. Во јануари 2015 година, нивниот деби албум „The Young Men Smile“ бил издаден од „Husqvarna“ на CD и LP.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • M. P. Baumann, Die Älplerfeste zu Unspunnen und die Anfänge der Volksmusikforschung in der Schweiz, во: Schweizer Töne, ed. A. Gerhard, A. Landau, 2000, pp. 155–186 година.
  • M. P. Baumann: „Volkslied“ на германски, француски и италијански во „Историски речник на Швајцарија“.
  • http://culture.all-about-sw Switzerland.info/swiss-music.html
  • Sorce Keller, Marcello. „La musique de l'émigration suisse et italienne aux États-Unis“, во L. Aubert (уред. ), Musiques migrantes, In Folio, Genève, 2005, pp. 197–210 година.
  • Сорс Келер, Марчело. „Пресадување мултикултурализам: Швајцарските музички традиции се реконфигурираат во мултикултурната Викторија“, во Joel Crotti и Kay Dreyfus (уредници на гости), Victorian Historical Journal, LXXVIII (2007), бр. 2, стр. 187–205; подоцна се појави во Bulletin - Schweizerische Gesellschaft für Musikethnologie und Gesellschaft für die Volksmusik in der Schweiz, октомври 2008 година, стр. 53–63.
  • Sorce Keller, Marcello. “La Swiss-Italian Festa a Daylesford-Hepburn Springs in Australia. Osservazioni etnografiche e un po’ di cronaca", Cenobio, LV (2006), pp. 329–341.
  • Sorce Keller, Marcello. „Швајцарците-Германци во Мелбурн. Некои размислувања за музичките традиции и идентитетот “, Schweizer Jahrbuch für Musikwissenschaft, Neue Folge, XXV (2005), стр. 131–154 година.
  • Sorce Keller, Marcello. „Кантон Тичино: una identità musicale?“ , Cenobio, LII (2003), април – јуни, стр. 171–184; подоцна се појави во Bulletin - Schweizerische Gesellschaft für Musikethnologie und Gesellschaft für die Volksmusik in der Schweiz, октомври 2005 година, стр. 30–37.
  • Швајцарска лига на композитори. 40 современи швајцарски композитори = 40 композитори suizos contemporáneos. Amriswil: Bodensee-Verlag, 1956 година.
  • Wagner, Christopher. "The Alpunk Phenomenon". 2000 година In Broughton, Simon and Ellingham, Mark with McConnachie, James and Duane, Orla (Ed.), World Music, Vol. 1: Africa, Europe and the Middle East, pp 7–12. Rough Guides Ltd, Penguin Books.ISBN 1-85828-636-0ISBN 1-85828-636-0