Швајх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швајх

Швајх е град во Германија, во Рајнланд-Пфалц.

Вклучено во областа Трир-Сарбург. Населението е 6699 луѓе (31 декември 2010 година).[1] Зафаќа површина од 31,09 км². Поштенскиот код е 07 2 35 125.

Швајх

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]