Шаѕење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шаѕење — појава која се смета за застапник на низа од забни согласки: c, s, z, dz низа од непчани согласки: cz, sz, ż,dż. Неговото појавување исчезнало од зголеменото исчезнување на мазурење, кое во тој случај е спротивен процес. Тоа е типична карактеристика за пределот кој се граничи со звучните мазужецки од немазужецки пр. сувалшчизна.

Името доаѓа од зборовите sadzić (сади, брзо претрчува, прескокнува) со значење за правење нешто на сила, кое неточно било изговарано со sz како  / ʃ и ʥ̑ и ʨ / [1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име dialektologia.