Шах Рук Кан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шах Рук Кан

Шах Рух Кан ( pronounced [ˈʃɑːɦɾʊx xɑːn] ; роден на 2 ноември 1965 година), познат и по иницијализмот СРК, е индиски актер и филмски продуцент кој работи во хинди филмови. Наведен во медиумите како „ Баадшах од Боливуд“ и „Кралот Кан“, тој се појавил во повеќе од 90 филмови и заработил бројни признанија, вклучително и 14 награди Филмфаер. Добитник е на Падма Шри од Владата на Индија, како и Орден за уметности и писма и Легија на честа од Владата на Франција. Кан има значајни следбеници во Азија и јужноазиската дијаспора ширум светот. Во однос на големината на публиката и приходите, тој е опишан како една од најуспешните филмски ѕвезди во светот. Многу од неговите филмови го тематизираат индискиот национален идентитет и врските со заедниците во дијаспората, или половите, расните, социјалните и верските разлики и поплаки.

Кан ја започнал својата кариера со настапи во неколку телевизиски серии во доцните 1980-ти, а своето деби во Боливуд го имал во 1992 година со Дивана. Првично бил признат за играње злобни улоги во филмовите Baazigar (1993) и Darr (1993). Кан се етаблирал со глумење во серија романтични филмови со најголема заработка, вклучувајќи ги Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995), Dil To Pagal Hai (1997), Kuch Kuch Hota Hai (1998), Mohabbatein (2000), Kabhi Khushi Kabhie Gham. .. (2001), Кал Хо Наа Хо (2003) и Веер-Заара (2004). Тој заработил критичко признание за неговиот портрет на алкохоличар во Девдас (2002), научник на НАСА во Свејдс (2004), тренер за хокеј во Чак Де! Индија (2007) и маж со Аспергеров синдром во Моето име е Кан (2010). Дополнителни комерцијални успеси дојдоа со романтичните драми Om Shanti Om (2007) и Rab Ne Bana Di Jodi (2008), и со неговото проширување во комедии во Chennai Express (2013) и Среќна Нова Година (2014). По краткиот неуспех и пауза, Кан се вратил во кариерата со акциониот филм Патаан (2023), кој стана второто хинди издание со најголема заработка.