Шахот во 1995 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во шахот
Поврзани теми од периодот

1995 во шахот содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

  • 5 мај - Михаил Ботвиник (роден 1911), советски и руски велемајстор, поранешен светски првак во шах (1947-1956, 1957-1959, 1961-1963)