Шаховски турнир во Нанѓинг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шаховски турнир во Нанѓинг, познат и како „Бисерна пролет“ — шаховски турнир кој се одржува еднаш годишно во Нанѓинг, НР Кина. На турнирот учествуваат 6 супер велемајстори, при што секој од нив игра по две партии со секој останат противник, па турнирот добива карактер на Берегровуиот систем. Првиот турнир се одржа во декември 2008, на кој победи Веселин Топалов. Место на одржување на турнирот е хотелот Бисерна пролет во Нанѓинг.

Според Силвио Данаилов, менаџерот и тренер на Топалов, овој турнир „со сигурност ќе биде еден од Гренд слем турнирите“, зборови кои се остварија во 2009.[1][2]

Организација[уреди | уреди извор]

Портал  · Историја
Основи

Фигури  · Табла  · Правила
Стратегија  · Тактика  · Запис

Теорија

Отворање  · Средишница
Завршница  · Мат
Пешачка структура  · Принуден потег
Темпо  · Опозиција

Натпреварувања

Олимпијада
Вајк ан Зее  · Линарес  · М-Тел Мастерс
Дортмунд  · Нанѓинг

Организации

ФИДЕ  · ПША

Списоци

Поими  · Книги  · Партии
Отворања  · Силни турнири

Турнирот е организиран од страна на општината на градот Нанѓинг, административниот центар Шах и карти, народната влада на округот Пуку и управата за спорт во Нанѓинг.

Спонзори на турнирот се фармацевтската компанија Џангзу Канион, дневниот весник Јангџи и Манделовиот меѓународниот универзитет за претприемништво.

Наградниот фонд на турнирот изнесува 250.000 €, од кои победникот добива 80.000 €.

Организацијата на турнирот е поддржана од страна на ФИДЕ, Европската шаховска федерација и Азиската шаховска федерација.

Турнири[уреди | уреди извор]

2008[уреди | уреди извор]

Првиот турнир се одржа од 10 до 22 декември 2008, а на отворањето присуствуваа познати шаховски официјални работници, како претседателот на ФИДЕ Кирсан Иљумжинов, претседателот на Европската шаховска федерација Борис Кутин, претседателот на Азиската шаховска федерација Шеих Султан, генералнот секретар на ФИДЕ Лиан Џиронг, но и канадскиот екоомист и добитник на Нобеловата награда за економија Роберт Мандел. На турнирот учествуваа шест шахисти: Веселин Топалов, Василиј Иванчук, Левон Аронјан, Сергеј Мовсесјан, Петар Свидлер и Бу Сјанџи. Со Ело рејтинг од 2751,6 бода, турнирот беше од највисока, 21. категорија и беше најсилниот турнир кој некогаш се одиграл во НР Кина. Победник на турнирот, а со тоа и прв победник во историјата на турнирот беше Веселин Топалов.

Место Учесник 1 2 3 4 5 6 Бодови
1 Flag of Bulgaria.svg Веселин Топалов * * ½ 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ ½ 7.0
2 Flag of Armenia.svg Левон Аронјан ½ 0 * * ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 5.5
3 Flag of the People's Republic of China.svg Бу Сјанџи ½ ½ ½ ½ * * ½ 0 ½ 0 1 1 5.0
4 Flag of Russia.svg Петар Свидлер 0 0 ½ ½ ½ 1 * * ½ ½ 0 1 4.5
5 Flag of Ukraine.svg Василиј Иванчук ½ 0 0 0 ½ 1 ½ ½ * * ½ ½ 4.0
6 Flag of Slovakia.svg Сергеј Мовсесјан ½ ½ ½ ½ 0 0 1 0 ½ ½ * * 4.0

2009[уреди | уреди извор]

Во 2009, турнирот се одржа од 27 септември до 9 октомври. Учествуваа шест супер велемајстори: Веселин Топалов, Магнус Карлсен, Дмитри Јаковенко, Тејмур Раџабов, Петар Леко и Ванг Јуе. Турнирот беше со Ело рејтинг од 2761 бод, повторно од 21. категорија и беше вклучен во Гренд-слем шаховските турнири за сезоната 2009-2010. На турнирот доминираше младиот норвешки велемајстор Магнус Карлсен, кој оствари резултат 8/10, со оценет рејтинг од 3002 бода, највисок во историјата на шаховските турнири.[3]

Место Учесник Рејтинг 1 2 3 4 5 6 Бодови С/Б критериум Оценет рејтинг
1 Flag of Norway.svg Магнус Карлсен 2772 * * 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 1 8.0 3002
2 Flag of Bulgaria.svg Веселин Топалов 2813 0 ½ * * ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 5.5 2789
3 Flag of the People's Republic of China.svg Ванг Јуе 2736 ½ 0 ½ ½ * * ½ ½ ½ ½ ½ ½ 4.5 2735
4 Flag of Azerbaijan.svg Тејмур Раџабов 2757 0 ½ ½ ½ ½ ½ * * ½ ½ ½ 0 4.0 20.00 2695
5 Flag of Hungary.svg Петар Леко 2762 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ * * ½ ½ 4.0 19.25 2694
6 Flag of Russia.svg Дмитри Јаковенко 2742 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ * * 4.0 17.25 2698

2010[уреди | уреди извор]

На турнирот во 2010, кој се одржа од 18 до 30 октомври, учествуваа победникот од претходното издание, Магнус Карлсен, светскиот првак, Вишванатан Ананд, како и Веселин Топалов, Вугар Гашимов, Ванг Јуе и Етјен Бакро.[4] На турнирот, победи Карлсен со бод повеќе од Ананд, со што ја одбрани титулата освоена претходната година.[5]

Место Учесник Рејтинг 1 2 3 4 5 6 Бодови С/Б критериум Оценет рејтинг
1 Flag of Norway.svg Магнус Карлсен 2826 * * ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ 1 ½ 7.0
2 Flag of India.svg Вишванатан Ананд 2800 ½ ½ * * 0 1 1 ½ ½ ½ ½ 1 6.0
3 Flag of France.svg Етјен Бакро 2719 0 ½ 1 0 * * ½ 0 1 ½ 1 ½ 5.0
4 Flag of Bulgaria.svg Веселин Топалов 2803 0 ½ ½ ½ ½ ½ * * ½ ½ ½ 0 4.5 20.00
5 Flag of Azerbaijan.svg Вугар Гашимов 2716 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ * * ½ ½ 4.5 19.25
6 Flag of the People's Republic of China.svg Банг Јуе 2732 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ * * 3.0 17.25

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Топалов победи повторно (и Бу исто така!) Архивирано на 16 април 2009 г. на мрежното место на Chess&Vibes
  2. Шагховскиот турнир во нљанџинг стана Гренд-слем Chessdom
  3. Магнус, „Црвениот змеј доминира“ во Нанѓинг.
  4. „Nanjing Super Chess Tournament 2010“. Архивирано од изворникот на 2017-09-27. Посетено на 2010-10-31.
  5. Carlsen wins Pearl Spring 2010 Архивирано на 1 ноември 2010 г., Chessvibes, 29 октомври 2010

Надворешни врски[уреди | уреди извор]