Шафхаузен (кантон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шафхаузен (кантон)
Кантон
Знаме на Шафхаузен (кантон)Грб на Шафхаузен (кантон)
Карта
Местоположба во Швајцарија
Главен градШафхаузен
SubdivisionsОпштини во Шафхаузен (кантон)
Управа
 • ExecutiveВладин совет(5)
 • LegislativeКантонален совет (60)
Површина[1]
 • ВкупнаПредлошка:Swiss area км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (декември 2011)[2]
 • Вкупно77.139
ISO 3166CH-SH
Највисока точка912 м (2,992 ст): Хохер Ранден
Најниска точка344 м (1,129 ст): Рајна на Бухберг (Шафхаузен)
Joined1501
јазикгермански
Мреж. местоsh.ch

Кантонот Шафхаузен, исто така кантон на Шафхаус ( германски: Schaffhausen ) е најсеверниот кантон на Швајцарија. Главниот град на кантонот е Шафхаузен. Територијата на кантонот е поделена на три не-соседни сегменти, каде германската територија ја достигнува реката Рајна. Големиот централен дел, кој го вклучува и главниот град, од своја страна ја одвојува германската енклава на Бизинген на Горна Рајна од остатокот на Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arealstatistik Land Cover - Kantone und Grossregionen nach 6 Hauptbereichen accessed 27 October 2017
  2. Сојузна статистичка служба на Швајцарија — STAT-TAB Ständige und Nichtständige Wohnbevölkerung nach Region, Geschlecht, Nationalität und Alter (германски)
  3. „Amtliches Gemeindeverzeichnis der Schweiz - MS-Excel Version | Publikation | Bundesamt für Statistik“. Bfs.admin.ch. 2017-03-23. Посетено на 2021-03-16.