Шафхаузен (кантон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шафхаузен (кантон)
Кантон
Знаме на Шафхаузен (кантон)
Знаме
Грб на Шафхаузен (кантон)
Грб

Местоположба во Швајцарија
Главен градШафхаузен
SubdivisionsОпштини во Шафхаузен (кантон)
Управа
 • ExecutiveВладин совет(5)
 • LegislativeКантонален совет (60)
Површина[1]
 • ВкупнаПредлошка:Swiss area км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (декември 2011)[2]
 • Вкупно77.139
ISO 3166CH-SH
Највисока точка912 м (2,992 ст): Хохер Ранден
Најниска точка344 м (1,129 ст): Рајна на Бухберг (Шафхаузен)
Joined1501
јазикгермански
Мреж. местоsh.ch

Кантонот Шафхаузен, исто така кантон на Шафхаус ( германски: За снимкава Schaffhausen  ) е најсеверниот кантон на Швајцарија. Главниот град на кантонот е Шафхаузен. Територијата на кантонот е поделена на три не-соседни сегменти, каде германската територија ја достигнува реката Рајна. Големиот централен дел, кој го вклучува и главниот град, од своја страна ја одвојува германската енклава на Бизинген на Горна Рајна од остатокот на Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Arealstatistik Land Cover - Kantone und Grossregionen nach 6 Hauptbereichen accessed 27 October 2017
  2. Сојузна статистичка служба на Швајцарија — STAT-TAB Ständige und Nichtständige Wohnbevölkerung nach Region, Geschlecht, Nationalität und Alter (германски)
  3. „Amtliches Gemeindeverzeichnis der Schweiz - MS-Excel Version | Publikation | Bundesamt für Statistik“. Bfs.admin.ch. 2017-03-23. Посетено на 2021-03-16.