Схаутенски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Шаутенски јазици)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Схаутенски јазици
Географска
распространетост:
Нова Гвинеја
Класификација:австронезиски
Гранки:

Схаутенските јазици сочинуваат подгрупа на западноокеанските јазици. Јазиците се зборуваат во Папуа Нова Гвинеја.

Јазици[уреди | уреди извор]

Оваа класификација целосно била подржана од Базата на основни австронезиски зборови[1]со исклучок на сјауанската гранка.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]