Шауен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шауен
Дел во Остервик
Поглед кон Шауен
Поглед кон Шауен
Шауен is located in Германија
Шауен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Остервик
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 148 м
Население 501  (31 декември 2006)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38835
Повик. бр. 039421
Портал www.osterwieck-fallstein.de
Местоположбата на Шауен во рамките на округот Харц
Местоположбата на Шауен во рамките на округот Харц
Координати 51°56′46″N 10°43′0″E / 51.94611° СГШ; 10.71667° ИГД / 51.94611; 10.71667Координати: 51°56′46″N 10°43′0″E / 51.94611° СГШ; 10.71667° ИГД / 51.94611; 10.71667

Шауен (германски: Schauen) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Остервик.