Шарташко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шарташкото Езеро

Шарташкото езеро е езеро кое се наоѓа североисточно од Екатеринбург

Езерото настанало пред околу милион години, богато е со риби, а во него се наоѓаат костреш, бодорка, каракуда, лињак, пескар, шаран и рипус. Денес е

Во зимските периоди езерото е заледено па риболовот се врши преку дупки во мразот.