Шарен живот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шарен живот (Das Bunte Leben) (1907)

Шарен живот (герм. Das Bunte leben) е уметничка слика  во маслена техника на Василиј Кандински. Холандскиот собирач на уметнички дела, Емануел Левеншајн ја купил сликата веднаш по нејзиното завршено во 1907 година. По неговата смрт, неговата вдовица Хедвиг ја позајмила на амстердамскиот градски музеј на чување.[1]

На 3 март 2017, од тројца негови наследници поднесена е тужба во Њујорк против Баварската народна банка, каде веруваат дека сега се чува, во почит на сликарството, со сегашна вредност од $80 милиони евра.[2]

Тужбата тврди дека сликата беше ефективно преземена и продадена без дозвола, „сликата е одземена од своите легитимни сопственици во 1940 година, што е во спротивност на меѓународното право за време на периодот на Нацистичка окупација во Холандија во продолжение на Нацистичката кампања на еврејскиот геноцид“.

Сликата Шарен живот е изложена во Градската галерија во домот на Лебнах, во Минхен, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Watt, Holly (3 March 2017). "Bank's Kandinsky painting was looted by Nazis, says family". The Guardian. Посетено на 4 March 2017.
  2. Moynihan, Colin; Smale, Alison (2 March 2017). "Heirs Sue for Return of a Kandinsky, Saying It Was Looted by Nazis". Посетено на 4 March 2017.