Шареница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шареница
Human Iris JD052007.jpg
Ирисот е синиот регион во окото.
Греј p.1012
Идентификатори
MeSH Iris
Дорланди/Елзевир Iris
TA A15.2.03.020
FMA FMA:58235
Анатомска терминологија

Шареница или ирис е предниот обоен дел на окото околу зеницата. Бојата на ирисот ја дава бојата на окото. Шареницата го сочинува предниот дел на средната (садовна) обвивка на окото.