Шарвар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шарвар (унгарски: Sárvár) — град во Унгарија. Шарвар е еден од главните градови во рамките на округот Ваш .

Sárvár Nádasdy-vár1.JPG

Според податоците од 2009 година, Шарвар имал 15.011 жители.

Име[уреди | уреди извор]

Името на градот потекнува од зборовите: „шар“ (Sár) значи „кал“ на унгарски, а „вар“ (vár) значи „тврдина“.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Шарвар се наоѓа во западниот дел на Унгарија . Од главниот град на Будимпешта , градот е околу 210 километри западно. Градот се наоѓа во северозападниот дел на Панонската рамнина , на левиот брег на реката Раба . Надморската височина на градот е околу 160 м.

Население[уреди | уреди извор]

Според проценките од 2017 година, во градот имало 14.887 жители.

Демографија
1990 2001 2011 1017
15 836 15 719 15 144 14 887

Галерија[уреди | уреди извор]

Партнерски градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]