Шарантско пино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pineau des Charentes red and Pineau des Charentes white on www.pineaucognac.com
Црвено и бело шарантско пино

Шарантско пино (француски: Pineau des Charentes) – регионален француски аперитив кој се произведува во департманите Шаранта, Приморска Шаранта и во многу помала мера во Дордоња во западна Франција. Многу е популарен во областа каде се произведува, помалку познат во другите покраини во Франција, а скоро непознат во странство.

Тоа е збогатено вино, направено од свеж, неферментиран сок од грозје или мешавина на лесно ферментирана шира од грозје, на што се додава коњак, а потоа се зрее.