Шан (Лихтенштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Шан (град))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шан
Schaan
Црквата Св. Лаврентиј во Шан
Црквата Св. Лаврентиј во Шан
Знаме на Шан
Знаме
Грб на Шан
Грб
Шан и неговите енклави во Лихтенштајн
Шан и неговите енклави во Лихтенштајн
Координати: 47°10′N 9°30′E / 47.167° N; 9.500° E / 47.167; 9.500Координати: 47°10′N 9°30′E / 47.167° N; 9.500° E / 47.167; 9.500
Држава Лихтенштајн
СелаМилехолц
Површина
 • Вкупна26,8 км2 (103 ми2)
Надм. вис.&10000000000000450000000450 м
Население (31 декември 2012[1])
 • Вкупно5.933
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC)
Поштенски бр.9494
Повик. бр.7001
ISO 3166LI-07
Мреж. местоwww.schaan.li

Шан (германски: Schaan) — најголемиот град и општина во Лихтенштајн. Се наоѓа северно од главниот град Вадуц, во средишниот дел од земјата. Населението брои 5.933 жители (2012), а општината зафаќа површина од 26,8 км², вклучувајќи ги планините и шумата.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото е за првпат споменато во 850 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се граничи со Бухс во Швајцарија.

Во рамките на општината влегуваат и селата Милехолц и Нафкопф, едно од двете тромеѓа помеѓу Лихтенштајн, Швајцарија и Австрија.

Економија[уреди | уреди извор]

Шан има над 4000 фирми, и со тоа претставува голем економски центар. Во шан е седиштето на фирмата Ивоклар Вивадент АГ, најголемиот произведувач на вештачки вилици во светот, како и на Хилти АГ, еден од најкрупните светски произведувачи на котви и електричен алат.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (германски) [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]