Шанлурфа (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Sanliurfa
Şanlıurfa
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Sanliurfa во Турција
Местоположба на покраината Sanliurfa во Турција
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 18.584 km2 (7.175 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 1.663.371
 • Густина 90,000/km2 (230,000/sq mi)
Повик. бр. 0414
Рег. таб. 63

Шанлиурфа (турски: Şanlıurfa) е провинција во југоисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Шанлиурфа. Покраината има 1 700 352 жители (2006) и плоштина од 18 584 кв.км. Разделен е на 11 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]