Шанлурфа (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Шанлиурфа (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Sanliurfa
Şanlıurfa
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Sanliurfa во Турција
Местоположба на покраината Sanliurfa во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total18.584 км2 (7.175 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.663.371
 • Густина90,000/км2 (230,000/ми2)
Повик. бр.0414
Рег. таб.63

Шанлиурфа (турски: Şanlıurfa) е провинција во југоисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Шанлиурфа. Покраината има 1 700 352 жители (2006) и плоштина од 18 584 кв.км. Разделен е на 11 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]