Прејди на содржината

Шанен Доерти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шанен Доерти
Шанен Доерти, август 2008
Роден(а)Шанен Марија Доерти
Активен1981 – денес
СопружникЕшли Хамилтон
(1993–1994)
Рик Саломон (2002–2003)
НаградиSaturn Award for Best Actress on Television
Номинирана: 1999 Волшебнички
Номинирана: 2000 Волшебнички

Шанен Марија Доерти (англиски: Shannen Maria Doherty) (родена на 12 април 1971) — американска глумица. Таа се здобива со слава во улогата на Хедер Дјук во црната комедија Heathers во 1989. Како и да е, таа е најдобро позната по нејзината улога на Бренда Волш во телевизиската серија на Арон Спелинг, Беверли Хилс, 90210 и по улогата на Пру Халивел во серијата Волшебнички исто така серија од Арон Спелинг. Моментално, таа се појавува во третото продолжение на Беверли Хилс, 90210, 90210 повторно во улогата на Бренда Волш.