Шандор Владар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шандор Владар (роден на 19 јули 1963 година во Будимпешта) е унгарски пензиониран машки пливач. Тој освои златен медал на Летните олимписки игри 1980 во Москва во 200 м грб.

Владар беше пливач во Козпонти, Спортската школа (1972-1980), Ујпешти (1981-1985). Од 1985 до 1987 година бил ватерполо играч за Ујпешти Дожа.

Тој беше прогласен за Машки европски пливач на годината во 1981 година од страна на магазинот Swimming World. Истата година беше избран за унгарски спортист на годината.

По пензионирањето од активен спорт тој отвори ветеринарна клиника со неговиот брат Золтан, кој исто така бил пливач.[1]

Владар бил избран за претседател на Пливачкиот сојуз на Унгарија на 24 септември 2017 година.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Светско првенство
  • Сребрен медал во 1982 година (200 м грб)
 • Европско првенство
  • Златен медал во 1981 година (100 м грб)
  • Златен медал во 1981 година (200 м грб)
  • Сребрен медал во 1983 година (200   m грб)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Wladár Kisállat Rendelő". Wladár testvérek. Архивирано од изворникот на 2008-02-23. Посетено на 2008-03-08. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 2. "Wladár Sándor óriási többséggel az úszók új elnöke" (унгарски). Index. Посетено на 2017-09-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]