Шандор

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шандор (ерменски: Alex), е машко име кое се користи во унгарскиот јазик, кое води потекло од грчкото име (грчки: Αλέξανδρος) и има значење: војник, заштитник на луѓе.

Женски парници му се Александра и Сандра

Имендени[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Сродни имиња[уреди | уреди извор]

Варијации во различни јазици[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]