Шангај Бејби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шангај Бејби
АвторВеј Хуј
Наслов на
оригиналот
(上海宝贝)
ПреведувачBruce Humes
ЗемјаКина
Јазиканглиски
ИздавачRobinson Publishing UK
Издадена
2001
Страници256
ISBN1-84119-684-3
OCLC51068741

Шангај Бејби е книга од познатата кинеска писателка Веј Хуј.

Тоа е една вистинска приказна за љубовта и страста. Книга која никого нема да остави рамнодушен. Книга која ги руши сите предрасуди и јавно говори за животот во кинеското општество на крајот на 20 век. Шангај Бејби е прво и воедно најпровокативно и најконтроверзно дело на авторката Веј Хуј, светски хит преведен на осумнаесет јазици ширум светот. Изразито експлицитно еротски полу-автобиографски роман кој по објавувањето во 1999 година беше забранет во Кина заради провокативните еротски содржини и копии од книгата биле јавно спалени, но сето тоа уште повеќе ја зголемило популарноста на авторката и секако популарноста на нејзината книга. Во 2007 година, по позитивните критики и бараноста на романот од страна на читателите, за романот е направен филм, во режија на Беренгал Пфал и глуми кинеската глумица Bai Линг во главната улога на Коко, растргнатa помеѓу нејзините двајца љубовници, и маченa од страна на нејзиниот измама, нејзиниот недовршен роман и конфликтните чувства кои се вклучени во љубовта, страста и неверството, Коко се обидува да сфати која е таа и што сака од животот.

Наводи[уреди | уреди извор]