Шампањ Луис Никејс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шардоне грозјето е еден од сортите што се одгледуваат во Шампањ Луис Никејс

Шампањ Луис Никејс е Шампањ куќа која се наоѓа во Хаутвилерс (Hautvillers), село познато по Дон Перињон. Сортите кои се одгледуваат на имотот ги вклучуваат и Шардоне, Пино Ноар, и Пино Meunier и само 6,000 годишно се произведуваат. Сегашниот сопственик-винар е еден брачен пар Лаура Никејс-Прекс & Климент Прекс. Лаура Никејс-Прекс е четвртата генерација на нејзиното семејство кое произведува Шампањ на имотот. Климент Прекс е школуван под Анселме Селосе (Anselme Selosse). Промените спроведени од страна на брачната двојка вклучуваат намалување на дозата и заработка за сертификација на одржливост.

Наводи[уреди | уреди извор]