Шамбор (Лоар и Шер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шамбор
Chambord
Шамбор is located in Франција
Шамбор
Шамбор
Координати: 47°36′50″ N; 1°31′12″ E / 47.6138888889° N; 1.52° E / 47.6138888889; 1.52Координати: 47°36′50″ N; 1°31′12″ E / 47.6138888889° N; 1.52° E / 47.6138888889; 1.52
ЗемјаФранција
РегионЦентар-Долина на Лоара
ДепартманЛоар и Шер
ОкругБлоа
КантонБрасје
Општ. заедницаОпштинска заедница на Шамборскиот крај
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Андре Жоли
Површина154,38 км2 (2,100 ми2)
Население (2007)2150
 • Густина0,028/км2 (0,071/ми2)
INSEE/Пошт. бр.41034 / 41250
Надм. висина72 м
(прос. 81 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Шамбор (фр. Chambord) — општина во департманот Лоар и Шер во средна Франција. Месното население брои 150 жители[1] (2007).

Местото е познато по дворецот Шамбор, еден од најпрепознатливите дворци во светот заради карактеристичната француска ренесансна архитектура.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Развој на составот на населението на Шамбор“. Клучни податоци. INSEE. 2007. Посетено на 24 ноември 2010. (француски)