Прејди на содржината

Шакпана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сакпата
Член на вуду пантеонот
Бог на сипаниците
Други имињаШакпана, Шопона, Шопоно (во Нигерија)
ПодрачјеБенин, Того, Бразил и Хаити
НародНародот Фон

Сакпата е божество кое потекнува од јорупската митологија во земјите од Заливот Бенин, но исто така и во Бразил и на Хаити. Тој е познат како бог на сипаниците, и поопшто на инфективните болести[1] . Во Бенин и Того, вуду митологијата го прикажува и како божество на земјата[2] Тој им донел лудило и болести на луѓето. Тој е страшен и една од најпопуларните фигури во вуду пантеонот.[3]

Името[уреди | уреди извор]

Со јорупско потекло, името Сакпата има неколку варијанти (на пример Сакпате ) и различни форми во зависност од контекстот, како што се Шанкпанан, Кпатаки, кои Фон ги превел како Сакпата што значи „основно, врховно[4] ”. Имињата Шакпана, Шопона или Шопоно се користат во Нигерија.[1]

Потеклото[уреди | уреди извор]

Во студија објавена во 2013 година[5], била направена анализа во врска со историското потекло на Сакпата. Неговото присуство во Бенин е потврдено некаде од крајот на 17 век, односно уште пред она на Фа (1715). Сакпата, наводно, бил воведен за време на миграциско движење од Егба, село во Абеокута во Нигерија.

Верувања[уреди | уреди извор]

Сакпата, богот на сипаниците. Бенин, почеток на 20 век.

Шакпана е бог на малите сипаници во јорупската митологија.[6] Тој е инвалид и стар, често користејќи стап за да му помогне во одењето. Во југозападна Нигерија, свештениците на Шакпана го наследувале имотот на лицата кои ќе умрат од сипаници, бидејќи ова се толкувало како божја казна.

Шакпана, кај народот Фон во Того и Бенин е бог на сипаниците и на лудилото. Тој е луд, лош и опасен. Како син на Јемаја, тој се смета за еден од оришите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Christine Henry, « La terre de Sakpata », in Journal des africanistes
  2. Jean-Baptiste Hounton, Le mythe de Sakpata au Bénin : approches littéraire, sémiotique et sociologique, Université Paris 4, 1995
  3. Mahougnon Kakpo, « Vodun Sakpata et épidémie de variole dans la littérature orale sacrée du golfe du Bénin », in Ponts, novembre 2013
  4. Mahougnon Kakpo, « Vodun Sakpata et épidémie de variole dans la littérature orale sacrée du golfe du Bénin », in Ponts, novembre 2013, Ouvrage utilisé pour la rédaction de l'article, Предлошка:Lire en ligne
  5. Data BnF
  6. Smith, Michael Garfield; Paul, Norman (1963). Dark Puritan (англиски). Department of Extra-Mural Studies, University of the West Indies.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]