Шавник (река)

Координати: 42°57′23″N 19°05′37″E / 42.9563° СГШ; 19.0935° ИГД / 42.9563; 19.0935
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шавник
Местоположба
ДржаваЦрна Гора
Физички особености
Устие 
 • место
Буковица
 • координати
42°57′23″N 19°05′37″E / 42.9563° СГШ; 19.0935° ИГД / 42.9563; 19.0935
Особености на сливот
ТечениеБуковица→ КомарницаПиваДринаСаваДунавЦрно Море

Шавникрека во Црна Гора. Извира од северна Црна Гора под планината Погледина. Таа е 1,5 км долга и има една мала електрана.[1]

Тече низ гратчето Шавник, таа е една од притоките на Буковица во сливот на Црното Море.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jezera i rijeke, Montenegro Travel