Шаваро оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шаваро е машко македонско оро. Кореографски потекнува од Кочанско.[1]

При играње на ова оро играорците се свртени кон средината. Орото е забележано во село Спанчево, но се игра и во други кочански села.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 93