Прејди на содржината

Шаварма

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шаварма е арапско национално јадење, потекнува од Левант. Направено е од различни видови на месо: јагнешко, пилешко, свинско, говедско, телешко, и со мешање на овие видови на месо. Слични јадења: турски донер ќебап и грчко гиро.

Постапката за подготовка[уреди | уреди извор]

Месо се става на стапчиње и се пече на скара. Припременото месо се сече по должина. Остатокот од месото се става на стапчиња.

Сервирање[уреди | уреди извор]

Шарвармата може да се сервира во чинија со вообичаените додатоци или завиткана со меко тесто, како од колачи или палачинки. Обично гарнирот е  со различни видови на леб, медетириански салати, домати и краставици. Може да се користат различни сосеви.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 19 век готвачот Хаџи Искендер го направил донерот и ќебапот и потоа ја направил шарвармата која што оди со мексикански тостови или грчки гироа.[2]

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Но, постои арапски збор кои се преведува од турски збор. Тоа што додадени се повеќе и се сече месо по должина во слоеви земени од турската и грчката кујна и нивните специјалитети.

Интересни факти[уреди | уреди извор]

За време на снимањето на филмот Осветници, по сцената на групните борби главниот лик Ајронмен изразил желба да се релаксирал со шарварма и по снимањето на завршните сцени оваа група глумци виделе гости во шарварма на киоск во Њујорк.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prichep, Deena, Estrin, Daniel. (19 март 2017). "Thank the Ottoman Empire for the taco al pastor".
  2. Philip, Mattar (2004). Encyclopedia of the Modern Middle Eastern.